استیون اسپیلبرگ

کارگردان تهیه کننده فیلمنامه نویس | 73 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 274 بازدید

بیوگرافی

استیون آلن اسپیلبرگ (به انگلیسی: Steven Allan Spielberg; زادهٔ ۱۸ دسامبر ۱۹۴۶) کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی یهودی، برنده ۳ جایزه اسکار و یکی از موفقترین کارگردانان تاریخ سینما، هم در میان منتقدان و هم در بین مردم عادی است.
او از موفق‌ترین کارگردانان سینما در زمینه تجاری محسوب می‌شود که با فیلم‌های آرواره‌ها (۱۹۷۵)، ای.تی (۱۹۸۲) و پارک ژوراسیک (۱۹۹۳) رکورد فروش سینمای جهان را شکست و هریک از این فیلم‌ها پرفروش‌ترین فیلم دوران خود بودند. مجموع فروش فیلم‌های ساخت اسپیلبرگ تاکنون به رقم چشم گیر ۸ / ۵ میلیارد دلار رسیده است و نشریه اقتصادی فوربس ثروت این فیلم‌ساز آمریکایی را بیش از ۳ میلیارد دلار برآورد کرده است


او ابتدا فیلمهای حادثه‌ای می‌ساخت اما امروز او را به خاطر چالش‌هایش در ساخت فیلم‌هایی با مضامین هولوکاست، برده‌داری، جنگ و تروریسم می‌شناسند. نخستین فیلم بلند وی دوئل نام داشت که یک فیلم جاده‌ای است. او اکنون موفقترین کارگردان سینما در زمینه تجاری است. او کارگردان و تهیه‌کننده موفقترین فیلم‌ها در گیشه سینما بوده است و کارگردانان بسیاری از او تأثیر پذیرفته‌اند. در سال ۲۰۰۴ از دید مجله پریمیر و دیگر نشریات او قدرتمندترین و پرنفوذترین شخص در صنعت سینما بوده است؛ و در پایان قرن بیستم مجله لایف او را پرنفوذترین شخص در این زمینه شناخت.
او شش بار نامزد جایزه اسکار برای بهترین کارگردانی شده که دو بار برای فیلم‌های فهرست شیندلر و نجات سرباز رایان برنده آن شده است. همچنین هشت فیلم او نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شده‌اند و درحالی که تنها فیلم فهرست شیندلر برنده شده است.

وی در سال ۲۰۰۷ در مجلهٔ فوربز، مشهورترین مجله معرفی افراد، در لیست سالیانه قدرتمندترین شخصیت‌ها در رده دهم قرار داشت.همچنین به گزارش مجله فوربز در سال ۲۰۱۲ وی در رده دوم فهرست پر درآمدترین چهره‌های سرشناس دنیای هنر و سرگرمی با بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد قرار گرفت. بخشی از این درآمد به لطف پخش دوباره ای.تی. موجود فرازمینی به مناسبت سی‌امین سالگرد ساخت آن و همین طور نمایش نسخه سه بعدی پارک ژوراسیک به مناسبت بیستمین سالگرد اکرانش بوده است. همچنین نمایش فیلم لینکلن در سال گذشته به جای گرفتن او در رده دوم این فهرست کمک کرده است. اسپیلبرگ سهمی از درآمد شهربازیهای کمپانی یونیورسال را نیز دارد.[۶] مدونا با حدود ۱۲۵ میلیون دلار درآمد در صدر این فهرست قرار گرفت.

کودکی و جوانی
اسپیلبرگ در یک خانواده یهودی در سینسیناتی در اوهایو به دنیا آمد. مادرش لیا آلدر (نی پوسنر - ۱۹۲۰) یک صاحب رستوران و پیانیست کنسرت و پدرش، آرنولد اسپیلبرگ (۱۹۱۷)، یک مهندس برق که در یک شرکت توسعه رایانه کار می‌کرد. او دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در شهر هدن، نیوجرسی جایی که اولین فیلم زندگیش را در یک تئاتر دید و همچنین سکاتزدیل، آریزونا که در طول نوجوانی‌اش یک فیلم آماتور ۸ میلی‌متری «ماجراجویی» با دوستان خود ساخت، سپری کرد.

فیلم‌شناسی:
    غول بزرگ مهربان (۲۰۱۶)
    پل جاسوس‌ها (۲۰۱۵)
    لینکلن (۲۰۱۲)
    اسب جنگی (۲۰۱۱)
    ماجراهای تن‌تن (۲۰۱۱)
    ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین (۲۰۰۸)
    مونیخ (۲۰۰۵)
    جنگ دنیاها (۲۰۰۵)
    ترمینال (۲۰۰۴)
    اگه میتونی منو بگیر (۲۰۰۲)
    گزارش اقلیت (۲۰۰۲)
    هوش مصنوعی (۲۰۰۱)
    نجات سرباز رایان (۱۹۹۸، اسکار بهترین کارگردانی)
    جهان گمشده: پارک ژوراسیک (۱۹۹۷)
    آمیستاد (۱۹۹۷)
    فهرست شیندلر (۱۹۹۳، اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی)
    پارک ژوراسیک (۱۹۹۳)
    هوک (۱۹۹۱)
    ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی (۱۹۸۹)
    همیشه (۱۹۸۹)
    امپراتوری خورشید (۱۹۸۷)
    رنگ ارغوانی (۱۹۸۵)
    ایندیانا جونز و معبد مرگ (۱۹۸۴)
    ای.تی. موجود فرازمینی (۱۹۸۲)
    مهاجمان صندوق گمشده (۱۹۸۱)
    ۱۹۴۱ (۱۹۷۹)
    برخورد نزدیک از نوع سوم (۱۹۷۷)
    آرواره‌ها (۱۹۷۵)
    شوگرلند اکسپرس (۱۹۷۴)
    دوئل (۱۹۷۱)
    امبلین (۱۹۶۸)
    نورآتش (۱۹۶۴)

برخی جوایز:
     برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم برای فیلم فهرست شیندلر در سال 1995
     برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم نجات سرباز رایان در سال 1996
    نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم‌ برخورد نزدیک از نوع سوم در سال 1978
    نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم‌ مهاجمین صندوقچه گمشده در سال 1982
    نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم‌ ئی تی در سال 1983
    نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم‌ رنگ ارغوانی در سال 1986
    نامزدی بهترین فیلم برای نجات سرباز رایان در سال 1999
    برنده جایزه گلدن گلوب در رشته بهترین کارگردانی برای فیلم‌های فهرست شیندلر و نجات سرباز رایان
    نامزد دریافت گلدن گلوب در رشته بهترین کارگردانی برای فیلم‌های آرواره‌ها، برخورد نزدیک از نوع سوم، مهاجمین صندوقچه گمشده، ئی تی، رنگ ارغوانی، آمیستاد، هوش مصنوعی و مونیخ
    برنده نخل طلای کن برای بهترین فیلمنامه و نامزد دریافت نخل طلایی بهترین فیلم هر دو برای شوگرلند اکسپرس در سال 1974
    برنده جایزه بافتا در رشته بهترین فیلم برای فهرست شیندلر
    نامزد دریافت جایزه بافتا در رشته بهترین کارگردانی برای فیلم آرواره‌ها و بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه برای فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم برای ئی تی و بهترین فیلم برای نجات سرباز رایان

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان