جعفر والی

کارگردان بازیگر فیلمنامه نویس | 90 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 463 بازدید

بیوگرافی

جعفر والی (زاده ۱۳۱۲ تهران - درگذشته ۲۷ آذر ۱۳۹۵) کارگردان تئاتر، بازیگر و فیلمنامه‌نویس اهل ایران بود.


زندگی‌نامه

والی در سال ۱۳۱۲ در تهران چشم به جهان گشود. از دههٔ ۱۳۳۰ به طور حرفه‌ای کار نمایش را آغاز کرد. والی نخستین کسی بود که از بهرام بیضایی و غلامحسین ساعدی نمایش اجرا کرد. در سال‌های بعد بازیگری را آزمود و در فیلم‌های مهمّی مانند ناخدا خورشید نیز بازی کرد.

جعفر والی که از روز ۱۸ آذرماه ۱۳۹۵ به علت عارضه ریوی در بیمارستان تهران کلینیک بستری شده بود، پس از ۹ روز بستری شدن، در ساعت ۹ و ۵۰ دقیقه صبح روز شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ درگذشت.[۱] پیکر وی روز دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا پس از تشییع در کنار داوود رشیدی به خاک سپرده شد.

در مراسم خاکسپاری او هنرمندانی مثل محمود دولت‌آبادی، جمشید مشایخی، سعید پورصمیمی، اکبر زنجانپور، ایرج راد و غیره حضور داشتند.

جمشید مشایخی در این مراسم در پاسخ به اصغر همت (مدیرعامل خانه تئاتر) که قبل از آن گفته بود «والی قصد داشت با همراهی ایرج راد و هرمز هدایت نمایشی را بازتولید کند که قبلاً با جمشید مشایخی و عزت‌اله انتظامی روی صحنه برده بود.» گفت: «در آن نمایش ولی‌اله شیراندامی بازی داشت و شخص دیگری هم جز من نبود… یک ذره دروغ نگوییم، یک ذره همدیگر را الکی بزرگ نکنیم، تا کی چاخان؟... هر چه می‌خواهید به من بگویید، من عمرم را کرده‌ام. الان منتظرم، باید بروم. آن موقع نوکر حکومت و الان هم نوکر حکومت.»

محمود دولت‌آبادی هم با خواندن شعری، گفت: «هیچ‌کس راجع به سال‌ها فترتی که والی و هنرمندان دچارش شدند، حرفی نمی‌زند و من هم حرفی نمی‌زنم.»

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان