احمد قدکچیان

بازیگر | ثبت نشده!
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 677 بازدید

بیوگرافی

زندگی‌نامه

قدکچیان در ۲۵ تیر ۱۲۹۹ خورشیدی در محله سنگلج تهران به‌دنیا آمد. وی فعالیت خود را با تحصیل در هنرستان هنرپیشگی و بازی در نمایش «اسکندرو دارا» در سال ۱۳۲۱ آغاز کرد و بعد از آن در دیگر نمایش‌ها، چون اتلو، دختر گل فروش، سقوط کابینه و نمایش‌های دیگر نقش‌آفرینی کرد و ۲۳ نمایش را در کارنامه هنری خود به ثبت رساند. وی خواهرزاده‌های هنرمندی چون آهنگساز معاصرعباس تجویدی و فیلمساز معاصر مهدی ژورک نیز دارد.

قدکچیان از سال ۱۳۳۰ بازی در فیلم‌های سینمایی را با خواب‌های طلایی آغاز کرد و بعد از آن در بیش از ۱۱۷ فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخت که می‌توان از گرداب، گناهکار، خواب و خیال، مردی که رنج می‌برد، نردبان ترقی، بچه ننه، دوستان یک رنگ، دیوانه‌وار، راه و بی‌راه، ارثیه، بگذار زندگی کنم، خط قرمز، جدال، حسرت و بی‌تو تنهایم بازی کرد.

همچنین در مجموعه‌های تلویزیونی این خانه دور است، امام علی، گل‌های کاغذی، تنها در تاریکی، مرغ سحر، یادداشت‌های کودکی و چندین مجموعهٔ دیگر ایفای نقش کرد. قدکچیان طی فعالیت‌های هنری خود در کنار افرادی چون پرویز خطیبی، شهلا ریاحی، عطااله زاهد، مسعود کیمیایی و غیره همکاری داشت. پسرانش کامران قدکچیان (کارگردان و نویسنده سینما) و کامبیز قدکچیان (مهندس آرشیتکت) و کاوه قدکچیان می‌باشند.

وی صبح جمعه ۱۷ آذر ۱۳۸۵ بر اثر عارضهٔ قلبی درگذشت.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان