فرانک دارابونت

کارگردان تهیه کننده فیلمنامه نویس | 65 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 565 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

فرانک دارابونت (به انگلیسی: Frank Darabont) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کنندهٔ آمریکایی است که ۳ بار برای جایزه اسکار و ۱ بار برای جایزه گلدن گلوب نامزد شده است. او فیلم‌های رستگاری در شاوشنک، مسیر سبز و مه را کارگردانی کرده که هر سه آن‌ها بر اساس داستان‌هایی از استیون کینگ ساخته شده‌اند. وی در سال ۲۰۱۰ تهیه کنندگی و کارگردانی اولین قسمت از مجموعه تلویزیونی مردگان متحرک برای شبکه تلویزیونی ای‌ام‌سی را بر عهده داشت.

زندگی

در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۵۹ در یک اردوگاه پناهندگان در مونتبلیر (Montbéliard)، فرانسه به دنیا آمد. خانوادهٔ او از مجارستان بعد از انقلاب ۱۹۵۶ میلادی فرار کرده بودند. در کودکی به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد.

فعالیت هنری

دارابونت در سن ۲۰ سالگی وارد حیطه فیلم سازی شد. یکی از اولین کارهایش، اقتباسی از داستان کوتاه زن در اتاق از استیون کینگ بود که به فهرست نیمه نهایی برای جایزه اسکار در سال ۱۹۸۳ راه یافت. او اولین فیلم بلندش به نام رستگاری در شاوشنک را نیز در سال ۱۹۹۴ بر اساس داستانی از کینگ ساخت که برای آن، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و شش جایزه دیگر در مراسم اسکار سال ۱۹۹۵ گردید. بعد از یک وقفه ۵ ساله، دارابونت دومین فیلم بلند خود به نام مسیر سبز را که آن نیز بر اساس داستانی از استیون کینگ بود در سال ۱۹۹۹ ساخت. این فیلم، نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین فیلم نامه اقبتاسی شد.

فیلم بعدی دارابونت شکوه بود که با با بازی جیم کری در ۲۰۰۱ ساخته شد و علاوه بر نقدهای نه چندان مطبوع منتقدان، در باجه فروش هم موفق ظاهر نشد و فقط توانست به اندازه نیمی از هزینه ساخت ۷۲ میلیون دلاری اش فروش داشته باشد. در ۲۰۰۷ فیلم مه را، اینبار بر اساس داستانی ترسناک از کینگ در ژانر وحشت ساخت. پروژه بعدی دارابونت فارنهایت ۴۵۱ بود که در ۲۰۰۸ عرضه شد.

فیلم شناسی

زنده به گور (فیلم تلویزیونی) (۱۹۹۰، کارگردان)

رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴، نویسنده و کارگردان)

مسیر سبز (۱۹۹۹، نویسنده، تهیه‌کننده)

مجستیک (۲۰۰۱، کارگردان و تهیه‌کننده)

مه (۲۰۰۷، نویسنده و کارگردان)

مردگان متحرک (مجموعه تلویزیونی) (۲۰۱۰، نویسنده و کارگردان)

شهر جنایتکاران (مجموعه تلویزیونی) (۲۰۱۳، نویسنده و کارگردان)

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان