زیر نور ماه

درام
  • 0 دیدگاه
  • 329 بازدید
7
زیر نور ماه

زیر نور ماه

داستان فیلم

زیر نور ماه یک فیلم سینمایی ایرانی ساخته رضا میرکریمی و به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی در سال ۱۳۷۹ است. این فیلم نخستین فیلم سینمای بعد از انقلاب است که شخصیت اصلی آن یک روحانی شیعه است. در کارنامهٔ فیلم‌سازی رضا میرکریمی نیز این دومین فیلم سینمایی بعد از کودک و سرباز و چند فیلم کوتاه و سریال تلویزیونی است.


داستان

داستان این فیلم دربارهٔ طلبه‌ای به نام سید حسن است که معتقد است چون مانند پدربزرگش میان مردم نیست و نفسش تأثیری ندارد نمی‌تواند لباس روحانیت را بپوشد و تنها برای دلخوشی خانواده اش چنین می‌کند. روزی که لباس روحانیت را می‌خرد در مترو پسرکی لباس او را می‌دزدد. جستجوی او برای لباس موجب آشنایی او با بی خانمانان زیر پل رسالت می‌شود. او سرانجام همه کتابهایش را می‌فروشد تا بتواند به آنها کمک کند. خواهر آن کودک نیز یک زن خیابانی است که اقدام به خودکشی می‌کند. سید حسن او را به بیمارستان می‌رساند. روزی که طلاب از دست استادشان ملبس می‌شوند سیدحسن لباس روحانیت را از زن خیابانی پس می‌گیرد.


جوایز

جوایز دریافت شده فیلم زیر نور ماه به شرح زیر است:

جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فجر

جایزه اول هفته منتقدان جشنواره کن (موسوم به جایزه بزرگ)

جایزه طاووس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی نو

برنده جایزه بهترین کارگردانی، جایزه ویژه منتقدان و جایزه بخش جنبی فرمانداری توکیو در جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو

جایزه هیئت داوران جشنواره فیلم بیروت

دیپلم افتخار فیلم‌برداری در جشنواره فیلم فجر

دیپلم افتخارنوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر بخش فیلم سینمایی توسط محمود نظرعلیان به عنوان بهترین بازیگر مکمل مرد سال ۱۳۷۹

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان