آشنایی با مادر

کمدی
  • 0 دیدگاه
  • 61 بازدید
6
آشنایی با مادر

آشنایی با مادر

داستان فیلم

آشنایی با مادر (به انگلیسی: How I Met Your Mother) یک مجموعه تلویزیونی کمدی آمریکایی محصول شبکه سی‌بی‌اس است که برای اولین بار در ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۵ پخش شد. این مجموعه توسط کارتر بیز و کریگ توماس ساخته شده‌است.

در این سریال، باب سگت به عنوان صدای آیندهٔ بازیگر اصلی، تد موزبی (جاش ردنر)، در سال ۲۰۳۰ به پسر و دخترش خاطراتی را یادآوری می‌کند که منجر به ملاقات او با مادرشان (همسر تد) شده‌است، که داستان را از قسمت اول به زمان گذشته برمی‌گرداند و خاطرات را نقل می‌کند. کاراکترهای اصلی دیگر آشنایی با مادر مارشال اریکسن (جیسون سیگل)، رابین شرباتسکی (کوبی اسمالدرز)، بارنی استینسون (نیل پاتریک هریس) و لیلی آلدرین (آلیسون هانیگان) می‌باشند.

آشنایی با مادر از نظر منتقدان سریال موفقی توصیف شده‌است. این مجموعه تاکنون برنده پنج جایزهٔ امی شده و در سال ۲۰۰۹ نیز نامزد دریافت جایزه بهترین سریال کمدی شد. فصل نهم فصل پایانی این سریال بود در آوریل سال ۲۰۱۴ به پایان رسید.


تولید

ایده اصلی این فیلم این بود که «بیا در مورد دوستان و کارهای احمقانه‌ای که در گذشته در نیویورک انجام می‌دادیم بنویسیم،» که توسط بیز و توماس تعریف شده بود. این دو شخص، کاراکترهای فیلم را از بین شخصیت‌ها و دوستان خودشان بیرون کشیدند. شخصیت تد در سریال در شبیه بیز و شخصیت‌های مارشال و لیلی شبیه توماس و همسرش می‌باشند.

بار مک‌لارن که بیشتر سکانس‌های سریال نیز در آن فیلم‌برداری می‌شود، یکی از بارهای شهر نیویورک است که نام اصلی‌اش مک‌جی است. این بار ویژگی‌هایی که بیز و توماس دنبالش بودند را داشت و آن‌ها انتخابش کردند. نام بار نیز از نام دستیار بیز، کارل مک‌لارن گرفته شده‌است. نام متصدی بار نیز کارل است.

ضبط هر اپیزود این سریال حدود سه روز طول می‌کشد، البته بیشتر سریال‌های کمدی موقعیت، در یک روز کار فیلمبرداریشان تمام می‌شود. سپس کار اپیزود که به پایان رسید، آن قسمت برای عده‌ای پخش می‌شود و صدای خندهٔ آنان روی آن قسمت ضبط می‌شود.

آهنگ آغازین داستان، به نام «هی خوشگله» است که توسط گروه سولیدز اجرا شده‌است. بیز و توماس هردو عضو این گروه هستند. اپیزودهای مربوط به فصل اول، به‌طور کلی همراه با معرفی بازیگران فیلم در آغاز آن شروع شدند اما از فصل دوم به بعد، این سریال به کلد اُپنینگ (به انگلیسی: Cold Opening) تغییر مسیر داد به این معنی که داستان به صورت ناگهانی و بدون هیچ مقدمه‌ای شروع می‌شود و بعد از چند دقیقه، تیتراژ آن پخش می‌شود. متناوباً، صحنه‌هایی از نیویورک سال ۲۰۳۰ و نقل کردن داستان از زبان تد برای کودکانش نیز نمایش داده می‌شد. توماس به وضوح بیان نمود که تد آینده، یک داستان گوی غیرقابل اعتماد است.

در طول اعتصاب اتحادیه نویسندگان آمریکا در سالهای ۲۰۰۷–۲۰۰۸، آشنایی با مادر نیز تولیدات خود را قطع کرد اما با اتمام اعتصاب، سریال در ۱۷، مارس ۲۰۰۸ دوباره همراه با ۹ اپیزود جدید شروع به کار کرد. سریال در ۱۴ می ۲۰۰۸ همراه با فصل چهارم دوباره جدید شد که در ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۸ نمایش داده شد.

در سپتامبر ۲۰۰۸، این‌طور اعلام شد که شبکه لایف تایم تمام حقوق سریال را به اندازه ۷۲۵٬۰۰۰ دلار برای هر اپیزود خریده‌است. در طول همین قرارداد، استودیو مجبور شد تا ۲۲ اپیزود دیگر را ارائه کند تا مطمئن سازد که فصل پنجم نیز قرار است عرضه شود که در ۱۹ می ۲۰۰۹ این‌کار انجام شد و پنجمین قسمت آن نیز اعلان گردید. سی‌بی‌اس اعلام کرده که پخش فصل هفتم از ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۱ آغاز می‌شود.هم‌چنین ساخت آن را تا فصل هشتم تمدید کرده‌است. در دسامبر ۲۰۱۲ اعلام شد که فصل نهم این سریال نیز پخش خواهد شد.


داستان

فصل ۱

در سال ۲۰۳۰ تد موزبی (با صدای باب سجت) داستان آشنایی با همسرش را برای پسر و دخترش تعریف می‌کند.

داستان در سال ۲۰۰۵ آغاز می‌شود. تد (با بازی جاش رادنر) به همراه دوستان دوران دانشگاهش مارشال اریکسون (با بازی جیسون سیگل) که هم‌اکنون دانشجوی حقوق است و لیلی آلدرین (با بازی آلیسون هانیگان) که معلم مهد کودک است زندگی می‌کند. مارشال و لیلی در ابتدای قسمت اول تصمیم به ازدواج می‌گیرند و این موضوع باعث می‌شود که تد به فکر ازدواج بیفتد. البته این موضوع با مخالفت دوست دیگر تد بارنی استینسون (با بازی نیل پاتریک هریس) روبرو می‌شود. بارنی یک شخصیت خوش‌پوش و خوش گذران است و شغل نامعلومی دارد.

تد با گزارشگر تلویزیون رابین شرباتسکی (با بازی کوبی اسمالدرز) آشنا می‌شود و به سرعت عاشق او می‌شود. اما رابین نمی‌خواهد به سرعت وارد یک رابطه عاشقانه شود. این دو تصمیم میگرند که صرفاً دوست باشند.

تد در یک عروسی با آشپزی به نام ویکتوریا آشنا می‌شود. رابطه او با ویکتوریا باعث حسادت رابین شده و پس از رفتن ویکتوریا به آلمان و به هم خوردن رابطه‌اش با تد، تد و رابین سرانجام رابطه‌شان را شروع می‌کنند.

در همین حال لیلی در مورد ازدواج به تردید می‌افتد و پس از به هم زدن نامزدی با مارشال راهی سن فرانسیسکو می‌شود.


فصل ۲

پس از ماجراهای فصل اول، تد و رابین رابطه عاشقانه‌شان را شروع کرده‌اند. این در حالی است که مارشال و لیلی از هم جدا شده‌اند و لیلی به سن فرانسیسکو رفته‌است. اما لیلی متوجه اشتباهش شده و به نیویورک برمی‌گردد. وی با مارشال آشتی کرده و در انتهای این فصل با او ازدواج می‌کند. بارنی و مارشال سر یک سیلی شرط‌بندی می‌کنند که بارنی شرط را می‌بازد. این موضوع دستمایه ماجراهای جالبی در ادامه داستان است. بارنی فکر می‌کند پدرش باب بارکر مجری تلویزیون است به همین دلیل به برنامه او می‌رود اما نمی‌تواند چیزی به او بگوید. همه می‌فهمند که رابین در نوجوانی در کانادا خواننده پاپ بوده. بارنی یک موزیک ویدیو از او پیدا کرده و به همه نشان می‌دهد.

در پایان این فصل رابین و تد از هم جدا می‌شوند و فصل با نمایش بارنی و تد به همراه هم بعد از عروسی به پایان می‌رسد.


فصل ۳

رابین از سفرش به آرژانتین بازمی‌گردد در حالی که دوست پسر جدیدش گایل (با بازی انریکه ایگلسیاس) همراه اوست. تد و رابین در ابتدای این فصل برای دوست ماندن مشکل دارند اما در ادامه با هم کنار می‌آیند. مارشال و لیلی تصمیم می‌گیرند که آپارتمانی برای خود بخرند و به آن نقل مکان کنند. همچنین مارشال در روز شکرگزاری برای سومین بار به بارنی سیلی می‌زند.

تد به بچه‌هایش می‌گوید که مادرشان را در ماجرایی شامل یک چتر زرد دیده. او این چتر را در روز پاتریک مقدس در یک نایت کلاب پیدا می‌کند. تد برای پاک کردن یک خالکوبی به پزشکی به نام استلا مراجعه می‌کند. تد به او علاقه‌مند شده و به او پیشنهاد دوستی می‌دهد که با مخالفت استلا روبرو می‌شود. اما پس از پایان درمانش استلا پیشنهادش را قبول می‌کند. بارنی و رابین با هم می‌خوابند و این موضوع باعث ناراحتی تد شده و تد با بارنی قطع رابطه می‌کند. بارنی منشی استلا «ابی» (با بازی بریتنی اسپیرز) را فریب می‌دهد و به همین دلیل ابی وی را تعقیب کرده و دخترانی را که بارنی به آن‌ها نزدیک می‌شوند فراری می‌دهد. در قسمت آخر تد به خاطر یک سانحه رانندگی به بیمارستان می‌رود و بارنی در راه رفتن برای ملاقات او با یک اتوبوس تصادف می‌کند. این حادثه باعث آشتی دوباره تد و بارنی می‌شود. تد به استلا پیشنهاد ازدواج می‌دهد؛ و بارنی در تخت بیمارستان نگاهی حاکی از علاقه به رابین می‌کند.


فصل ۴

استلا پیشنهاد ازدواج تد را قبول می کند و این دو نامزد می‌شوند. اما در روز عروسی استلا تد را رها کرده و پیش تونی، پدر دخترش، برمی‌گردد. رابین برای مدت کوتاهی ژاپن می‌رود. بارنی احساس می‌کند که عاشق رابین شده و دچار مشکل می‌شود. وی همچنین از طرف شرکتش به پست جدیدی در بانک ملی گولیات ارتقاء می‌یابد. مارشال و لیلی به خانه جدیدشان رفته‌اند و رابین با تد همخانه می‌شود. رابین با کمک بارنی شغلی در برنامه ساعت چهار صبح پیدا می‌کند. تد وقتی ناراحتی بارنی را از خوابیدنش با رابین می‌بیند، متوجه احساسات او می‌شود. تد متوجه می‌شود که لیلی در گذشته وابط او با دخترهایی که دوست نداشته را به هم می‌زده. بارنی نهایتاً با دویستمین دختر زندگیش می‌خوابد و این موضوع او را درمورد رابین مطمئن تر می‌کند. تد به‌طور اتفاقی تونی و استلا را می‌بیند و بعد از آن تونی از روی همدردی به تد پیشنهاد شغل استادی در دانشگاه را می‌دهد. تد در ابتدا این پیشنهاد را رد کرده اما در نهایت قبول می‌کند.

در انتهای فصل رابین به احساسات بارنی پی می‌برد و به نظر می‌رسد که این دو وارد رابطه می‌شوند. تد شغلش را شروع می‌کند و می‌گوید همسر آینده‌اش یکی از دانشجویان در اولین کلاسش خواهد بود.


فصل ۵

تد کار خود را به عنوان استاد معماری در دانشگاه آغاز می‌کند و در روز اول به جای کلاس معماری اشتباهاً به کلاس اقتصاد می‌رود، جایی که همسر آینده‌اش نیز در آن حضور دارد. بارنی و رابین با هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند و لیلی نیز آن‌ها را در اتاق حبس می‌کند و آن‌ها را مجبور می‌کند تا رابطه‌شان را علنی کنند. بعد از مدتی دوستی، این دو به هم می‌زنند و تصمیم می‌گیرند همان دوست باقی بمانند. بارنی همان بارنی سابق می‌شود و از شیوه‌های مختلف (که در یک کتاب به نگارش درآورده) برای گول زدن زنان و دختران استفاده می‌کند. تد با سیندی (ریچل بیلسون) رابطه عاشقانه برقرار می‌کند و مشخص می‌شود که هم‌اتاقی سیندی، همسر آینده تد است. رابین با همکارش دن وارد رابطه‌ای جدی می‌شود و پیشنهاد کاری خیلی خوبی را به خاطر بودن با او رد می‌کند اما سپس همین پیشنهاد به دن می‌شود و او با بیان اینکه این کاری است که همیشه آرزویش را داشته، با رابین به هم می‌زند. تد یک خانه خرابه می‌خرد. جایی که در آینده با همسر و فرزندانش در آن زندگی می‌کند. در آخر فصل لیلی و مارشال تصمیم می‌گیرند تا بچه‌دار شوند.


فصل ۶

در آغاز فصل تد دوباره سیندی را ملاقات می‌کند. همسر آینده تد هم‌اتاقی سیندی است. بارنی تد را راضی می‌کند تا به عنوان آرشیتکت در GNB استخدام می‌شود تا ساختمان جدید این بانک را طراحی کند. آن‌ها برای ساخت این ساختمان می‌خواهند هتلی به نام آرکیدین را خراب کنند که مخالفانی دارد. سردسته مخالفان زوئی پیرسون (جنیفر موریسون) است که با تد آشنا می‌شود و با او وارد رابطه عاشقانه می‌شود که باعث می‌شود از شوهر پولدارش طلاق بگیرد. لیلی و مارشال مدام با هم رابطه جنسی دارند تا لیلی حامله شوند، اما این قضیه با مرگ پدر مارشال متوقف می‌شود. هم‌چنین بارنی پدر واقعی خود را پیدا می‌کند، ولی ناامید می‌شود، چون آن پدر، پدری باحالی نیست که او در ذهنش داشته. هم‌چنین وی با همکار رابین، نورا (نازنین بنیادی) آشنا می‌شود و با او وارد رابطه احساسی می‌شود. رابین نیز در طول فصل، به کارش در برنامه بامدادی تلویزیون ادامه می‌دهد. در پایان فصل، وقتی که دادگاه رأی به نفع بانک GNB می‌دهد، زوئی و تد به هم می‌زنند. هم‌چنین لیلی می‌گوید که حامله‌است.

در طول سکانسی در اول و پایان فصل، مشخص می‌شود که تد همسر آینده‌اش را در عروسی بارنی می‌بیند.


فصل ۷

بارنی با تلاش، به نورا ثابت می‌کند که کاملاً علاقه‌مند به اوست و تصمیم به ازدواج با نورا را می‌گیرد. همچنین رابین و کوین (دکتر روانپزشک) به هم علاقه‌مند می‌شوند. اما با اتفاقی که در رابطه بارنی و رابین رخ می‌دهد، بارنی و رابین تصمیم می‌گیرند که دوباره به هم بازگردند. بارنی از نورا جدا می‌شود اما رابین نمی‌تواند از کویین جدا شود. از طرفی لیلی و مارشال که احساس می‌کنند آپارتمان برای آن‌ها و فرزندانشان در آینده جای کوچکی است از شهر به خانه پدربزرگ لیلی نقل مکان می‌کنند و تد هم طی اتفاقی رابین را از خانه‌اش بیرون می‌کند. بعد از مدتی تد می‌فهمد که این خودش است که باید از آپارتمان برود و زندگی جدیدی تشکیل دهد و سپس خانه را برای زندگی لیلی و مارشال آماده می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد تا به خانه بازگردند. لیلی و مارشال هم که کاملاً متوجه شده‌اند که خانه پدربزرگ لیلی برایشان قابل زندگی نیست، از پیشنهاد تد خوشحال می‌شوند. بارنی بعد از جدا شدن از نورا با کوئین که یک رقاص کلوپ‌های شبانه‌است آشنا می‌شود و عاشق او می‌شود. بارنی در پایان این فصل با کوئین نامزد می‌کند و رابین هم از کوین جدا می‌شود. تد هم در آخرین قسمت این فصل با ویکتوریا (فصل اول دوست دختر تد بود و برای مسائل کاری به کشور دیگری نقل مکان کرده بود و در اواسط این فصل برگشته بود) که بخاطر تد از مراسم ازدواجش فرار کرده می‌کند و تصمیم می‌گیرد که با تد زندگی جدیدی را آغاز کند. در سکانسی در پایان فصل مشخص می‌شود که رابین، عروس بارنی خواهد شد.


فصل ۸

این فصل از ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲ در کانال CBS شروع به پخش شد. بارنی از کویین جدا می‌شود و بالاخره در قسمت ۱۲ با رابین نامزد می‌کنند. در این میان تد هم دچار سردرگمی می‌شود و دختران مختلف رو محک می‌زند. از مارشال هم تقاضا می‌شود که قاضی شود. در قسمت آخر این فصل، بالاخره پس از ۸ فصل می‌توانیم مادر را ببینیم.


فصل ۹

در این فصل بالاخره همسر تد موزبی مشخص می‌شود و بارنی و رابین با هم ازدواج می‌کنند و در فیلم مشخص می‌شود که مارشال و لیلی صاحب ۳ فرزند می‌شوند و بارنی و رابین از هم طلاق می‌گیرند و مشخص می‌شود که همسر تد در سال ۲۰۳۰ شش سال است که فوت شده و در سکانس پایانی قسمت ب آخر تد در سال ۲۰۳۰ دوباره شیپور ابی را برمی‌دارد و به سراغ رابین می‌رود و در یک صحنه احساسی که تد در پایین آپارتمان رابین است فیلم به پایان می‌رسد.

البته به دلیل اعتراض بینندگان برای پایان بد سریال، پایان دومی در نسخه اصلی قرار داده شد که در آن خبری از مرگ همسر تد و طلاق بارنی و رابین نیست.


ارتباط با مخاطبان

کتاب‌ها

قانون برادری: در طول سریال، توسط بارنی، چندین بار به این کتاب اشاره می‌شود. این کتاب شامل قوانینی است که رفقا باید از آن پیروی کنند و به صورت کتاب و کتاب صوتی منتشر شده‌است. بارنی در سریال می‌گوید که این کتاب توسط برناباس استینسون (یکی از اجداد وی) نگاشته شده‌است. وی هم‌عصر جرج واشینگتن و بنجامین فرانکلین بوده‌است.

مشغولیت برادری: ادامه‌ای از کتاب قانون برادری که در سال ۲۰۰۹ انتشار یافت.

کتاب راهنما: بر اساس اپیزودی به همین نام در فصل پنجم، نوشته شده توسط بارنی استینسون و مت کوهن

کتاب بازی (play book): این کتاب متعلق به بارنی است. در این کتاب، انواع روش‌های مخ زدن بطور کامل شرح داده شده، که برای بارنی همچون گنجینه‌ای ارزشمند می‌باشد؛ که در آخرین برگ از کتاب روش مرد غواص است و بارنی در اپیزود ۸ از فصل ۵ از آن تکنیک عجیب استفاده می‌کند…


جوایز و نامزدی‌ها

سالنتیجهردهجایزهدریافت‌کننده
۲۰۰۶برندهبهترین کارگردانی هنریجایزه امیدست‌اندرکاران
برندهبهترین فیلم‌برداریدست‌اندرکاران
نامزدشدهسریال کمدی محبوبجوایز برگزیده مردم
۲۰۰۷برندهبهترین کارگردانی هنریجایزه امیدست‌اندرکاران
نامزدشدهبهترین تدوین سریال‌های چنددوربینهدست‌اندرکاران
نامزدشدهبهترین بازیگر مکمل مرد در سریال‌های کمدینیل پاتریک هریس
نامزدشدهبهترین بازیگر سریال تلویزیونی کمدیجوایز برگزیده نوجواناننیل پاتریک هریس
۲۰۰۸برندهبهترین کارگردانی هنریجایزه امیدست‌اندرکاران
نامزدشدهبهترین بازیگر مکمل مرد در سریال‌های کمدینیل پاتریک هریس
نامزدشدهمحبوب‌ترین ستارهجوایز برگزیده مردمنیل پاتریک هریس
نامزدشدهبهترین سریال کمدی تلویزیونیجوایز برگزیده نوجوانانبازیگران و دست‌اندرکاران
نامزدشدهبهترین بازیگر سریال تلویزیونی کمدینیل پاتریک هریس
۲۰۰۹نامزدشدهبهترین سریال کمدیجایزه امیدست‌اندرکاران
نامزدشدهبهترین بازیگر مکمل مرد در سریال‌های کمدینیل پاتریک هریس
برندهبهترین کارگردانی هنریدست‌اندرکاران
نامزدشدهبهترین تدوین برای سریال‌های کمدیدست‌اندرکاران
نامزدشدهبهترین نمایش در نقش مکمل مردجایزه گلدن گلوبنیل پاتریک هریس
نامزدشدهبهترین بازیگر مهمانجوایز برگزیده مردمبریتنی اسپیرز
نامزدشدهبهترین دستاورد در سریال کمدیجوایز انجمن منتقدان تلویزیونی
نامزدشدهبهترین دستاورد فردی در کمدینیل پاتریک هریس
۲۰۱۰نامزدشدهبهترین نمایش در نقش مکمل مردجایزه گلدن گلوبنیل پاتریک هریس
برندهبازیگر کمدی محبوب زنجوایز برگزیده مردمآلیسون هانیگان
نامزدشدهبهترین بازیگر مکمل مرد در سریال‌های کمدیجایزه امینیل پاتریک هریس
۲۰۱۱نامزدشدهبازیگر کمدی محبوب زنجوایز برگزیده مردمآلیسون هانیگان
برندهبازیگر کمدی مرد محبوبجوایز برگزیده مردمنیل پاتریک هریس
نامزدشدهمحبوب‌ترین کمدی تلویزیونیجوایز برگزیده مردمبازیگران و دست‌اندرکاران
برندهبهترین بازیگر مکمل مرد در سریال‌های کمدیجوایز برگزیده منتقدان سریال‌های تلویزیونینیل پاتریک هریس
برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان