آینه دو چهره دارد

کمدی , درام , رمانتیک
  • 0 دیدگاه
  • 371 بازدید
0
آینه دو چهره دارد

آینه دو چهره دارد

داستان فیلم

آینه دو چهره دارد (انگلیسی: The Mirror Has Two Faces) فیلمی در سبک رمانتیک و کمدی-درام به کارگردانی باربارا استرایسند است که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.

لورن باکال توانست به‌خاطر بازی در این فیلم برای دریافتِ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن نامزد شود.

بازیگران مطرح : Barbra Streisand | Jeff Bridges | Lauren Bacall

نویسنده : André Cayatte | Gérard Oury 

تولید کننده : TriStar Pictures | Phoenix Pictures | Barwood Films

نوع صدا : SDDS | Dolby SR | Dolby Digital


خلاصه داستان:

̎رز مورگان̎ (استرایسند)، دختری میان‌سال و ساده، استاد ادبیات انگلیسی است و با مادرش، ̎هانا̎ (باکال) در یک خانه زندگی می‌کند. ̎رز̎ روشن‌فکر خانواده است و خواهرش، ̎کلر̎ (راجرز) که به ملیح خانواده شهرت‌یافته، دارد خودش را برای ازدواج با ̎الکس̎ (برازنان) آماده می‌کند. ̎رز̎ که از ̎الکس̎ خوشش می‌آید، کاری نمی‌تواند بکند جزء اینکه در مقابل صفحهٔ خالی زندگی‌اش که هیچ‌گونه عشقی در آن ثبت نشده، تنها بماند. ̎گریگوری لارکین̎ (بریجز) در کالج ̎رز̎ به تدریس ریاضی مشغول است و به این نتیجه رسیده که ̎نزدیکی̎ جزء پیچده‌کردن رابطهٔ زن و مرد کار دیگری نمی‌کند؛ او پس از پشت سر گذاشتن چند رابطهٔ ناموفق عشقی، به‌دنبال برقرار کردن یک رابطهٔ روشن‌فکرانه با یک زن می‌گردد و نه چیز دیگر. یک‌روز ̎گریگوری̎ از کنار کلاس درس ̎رز̎ عبور می‌کند و می‌شنود که او در حال سخنرانی درباره عشق ناب در ادبیات است. توجهش به او جلب می‌شود و با او قرار ملاقات می‌گذارد و چنان شیفتهٔ تیزبینی و دانش وسیع ̎رز̎ می‌شود که به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد، اما به شرط آنکه فقط از نظری با هم رابطه برقرار کنند. از آنجائی که ̎رز̎ نیز شیفتهٔ این ریاضی‌دان جذاب شده، چشم‌انداز ادامهٔ زندگی بدون شور عشق را به زندگی تنها و یا در کنار مادرش ترجیح می‌دهد و پیشنهاد ازدواج ̎گریگوری̎ را می‌پذیرد. وقتی ̎گریگوری̎ برای سخنرانی به یک سفر دوره‌ای می‌رود، ̎هانا̎ مادر ̎رز̎ به دخترش می‌گوید که او در کودکی بسیار زیبا بوده، بنابراین او هم سعی می‌کند کمی به‌خودش برسد. ابتدا یک رژیم غذائی را شروع می‌کند و سپس مدل آرایش موهایش را عوض می‌کند و آرایش صورت یاد می‌گیرد و مدل لباس‌هایش را تغییر می‌دهد. ̎گریگوری̎ وقتی باز می‌گردد با زن دیگری روبه‌رو می‌شود...

● سومین تجربه کارگردانی بانوی استثنائی صحنه در چهار دههٔ اخیر آمریکا، البته چیزی به‌کارنامهٔ پربار و استثنائی این ستارهٔ بازیگر/خواننده نمی‌افزاید. کمدی رمانتیک گاه ملال‌آوری که البته قدرت و توانش را از نقش خلاف آمد بریجز و البته شیطنت‌ها و حضور جذاب استرایسلند و باکال افسانه‌ای که برای همین فیلم هم نامزد اسکار شد، کسب می‌کند. فیلم بازسازی فیلمی فرانسوی با همین نام به کارگردانی آندره کایات است که در سال ۱۹۵۸ ساخته شد. به خاطر درگیری‌های استرایسند با عوامل صحنه، مثل دادلی مور بازیگر و اسپینوتی فیلم‌بردار که در میانه‌های راه، پروژه را ترک کردند، زمان ساخت فیلم بسیار طولانی شد. با این‌حال فیلم حاوی یکی از وسوسه‌های ذهنی همیشگی استرایسند، چه در قالب ترانه‌ها و چه در قالب آثار صحنه‌ای‌اش هم است: ̎زیبائی̎.برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان