تردید

درام
  • 0 دیدگاه
  • 364 بازدید
10
تردید

تردید

داستان فیلم

تردید عنوان فیلمی سینمایی به کارگردانی واروژ کریم‌مسیحی محصول سال ۱۳۸۷ ایران است. این فیلم جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر را به‌دست آورد. تردید دومین ساخته کریم‌مسیحی پس از گذشت ۱۸ سال از ساخت نخستین فیلم او پرده آخر است.


داستان

فیلمنامه تردید بر پایه نمایشنامه هملت اثر ویلیام شکسپیر نوشته شده‌است و روایتگر داستان پسری به نام سیاوش است که پس از مرگ پدرش، عموی او اختیار ثروت خانوادگی را به دست می‌گیرد. سیاوش عاشق دخترعمه‌اش مهتاب است. پس از گذشت مدت کوتاهی از مرگ پدر، او از ازدواج قریب‌الوقوع عمو با مادرش باخبر می‌شود. سیاوش طی ماجراهایی می‌فهمد که پدرش کشته شده‌است.


فرایند تولید

تولید فیلم تردید در مهر ۱۳۸۶ پس از گذشت سه هفته از آغاز فیلم‌برداری به دلیل بیماری (خونریزی معده) کارگردان متوقف شد. سرانجام پس از تغییر برخی از عوامل تولید مانند تهیه‌کننده و فیلم‌بردار و جایگزینی حامد کمیلی و آتش گرگانی به جای محمدرضا فروتن و بیتا فرهی، فیلم‌برداری آن از میانه مرداد ماه ۱۳۸۷ از سر گرفته شد. سکانس‌هایی که با حضور بازیگران پیشین تهیه شده بود، کنار گذاشته شدند. فیلم‌برداری تردید پس از چهار ماه در آبان ۱۳۸۷ به پایان رسید.


دانلود فیلم:

دانلود با کیفیت 720p با حجم 375 مگابایت)

Download


دانلود با کیفیت 480p با حجم 401 مگابایت)

Download


جایزه‌ها و نامزدی‌ها

فهرست نامزدی‌ها و جایزه‌های جشنواره فیلم فجر:

جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۷بهترین فیلمسعید سعدیبرنده
بهترین کارگردانیواروژ کریم‌مسیحینامزد
بهترین کارگردانی - بخش مسابقه فیلم‌های اول و دومواروژ کریم‌مسیحیبرنده
بهترین فیلمنامهواروژ کریم‌مسیحینامزد
بهترین فیلم‌نامه اقتباسیواروژ کریم‌مسیحیبرنده
بهترین بازیگر نقش اول زنترانه علیدوستینامزد
بهترین بازیگر نقش مکمل مردحامد کمیلینامزد
بهترین چهره‌پردازیمحمدرضا قومینامزد
بهترین صدای فیلمپرویز آبنارنامزد
بهترین تدوینواروژ کریم‌مسیحینامزد
بهترین فیلم‌برداریبهرام بدخشانینامزد
بهترین طراح صحنه و لباسامیر اثباتینامزد


نظر دیگران

بهرام بیضایی گفت: «همان میزان گرما، پُختگی، تحّرک، دقّت، نکته‌بینی، نیرو، سلیقه و مهّم‌تر از همه استقلالِ سَبک که هجده سال پیش تماشاگرانِ پردهٔ آخر از آن شگفت‌زده شدند را افزون بر تجربه گذر از این هجده سال، در تردید می‌توان دید. تسلّطِ مطلق بر چینشِ عناصر و پردازشِ حرکت‌ها، گُسترشِ مضمونِ هر صحنه، دقّت بر جزئیاتِ هر قاب و خودِ قاب‌بندی که همه برای تدوینی ویژه اندیشیده شده‌اند.» 


مارک برنت، شکسپیرشناس ایرلندی و فیلم‌شناس، در پاییز ۱۳۹۳ دربارهٔ این فیلم در دانشگاه تهران در حضور اندیشمند برجسته و شکسپیرشناس بزرگ آمریکایی استیون گرینبلت سخن گفت. استیون گرینبلت علاقه‌مندی خود را برای تماشای این فیلم ابراز کرد. 


برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان
  • nadia rajabzade
    nadia rajabzade 4 سال پیش

    پیشنهاد میکنم دانلود کنین