اغماء

ماورائی
  • 0 دیدگاه
  • 882 بازدید
9
اغماء

اغماء

داستان فیلم

سریال تلویزیونی اغما، سریالی ۳۰ قسمتی به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه کنندگی رضا جودی که از شبکه اول سیما در ماه رمضان ۱۳۸۷ پخش شد. این سریال در نظر سنجی سایت صدا و سیما به عنوان محبوب‌ترین سریال تلوزیونی ماه رمضان ۸۶ شناخته شد. داستان این سریال حاصل چند سال پژوهش مرکز پژوهش‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که به شکل داستان و در قالب مجموعه نمایشی به تصویر کشیده شد.

خلاصهٔ داستان

داستان دکتر طه پژوهان با بازی امین تارخ را دنبال می‌کند که یک پزشک فوق متخصص جراحی مغز و اعصاب است. او به دلیل جراحیهای موفقیت آمیزش بروی رزمندگان در جبهه‌ها به پنجه طلایی مشهور است. او اکنون به دلیل بیماری حاد همسرش مولود (شیرین بینا) بر سر دو راهی قرار دارد از طرفی عرف پزشکی مانع جراحی همسرش توسط اوست ولی مولود اصرار دارد که فقط توسط پژوهان جراحی شود. از سویی تنها فرزند آنها پری (نفیسه روشن) مخالف این عمل جراحی توسط پدر است…

    دگاه‌ها

  • عزت‌الله ضرغامی در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۸۸ با اشاره به توجه سید علی خامنه‌ای به تولید برنامه‌های نمایشی درحوزه معارف سیما گفت: «پنج سریال با موضوعات مختلف معارفی پخش شد که یکی از این سریال‌ها به نام اغماء به عنوان یک سریال تأثیرگذار و موفق مورد توجه مقام رهبری بود و حتی چند روز گذشته نیز که امین تارخ با رهبری دیدار داشتند ایشان تأکید کردند که این سریال یکی از سریال‌های مطلوب است و باید ساخت چنین سریال‌هایی بیشتر شود.»
  • عوض حیدرپور، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در شهریور ۱۳۸۶، گفت: «سریال تلویزیونی اغما خرافه پرستی را در جامعه ترویج می‌کند و وهن جامعه پزشکی است که حتماً باید متوقف شود.» او افزود: «ما در جامعه پزشکی و به خصوص در عمل‌های جراحی با حالت‌های غیب‌گویی سر و کار نداریم، عمل جراحی یک کار علمی و دقیق است که بر اساس پروتکل مشخص گام به گام آن از ابتدا و حتی مراحل قبل از عمل تا انتها و حتی مراقبت‌های بعد از عمل تعریف مشخص دارد و هر گونه عمل خارج از آن بازی کردن با جان مردم است.»  وی گفت: «ترویج خرافه پرستی در پزشکی سابقه دارد و به خصوص در شوروی سابق چنین مسائلی وجود داشت، نهایت آن هم انرژی درمانی بود که حاصلی جز به خطر انداختن جان انسان‌ها ندارد.» وی افزود: «اگر قرار باشد همه منتظر باشند تا روحی از غیب نازل شود تا بیمار آن‌ها را نجات دهد و تکیه بر دانش و علوم پزشکی کم‌رنگ شود این مسئله به زیان جامعه تمام خواهد شد به همین علت باید نمایش این فیلم متوقف شود و حداقل روندی که در آن روح نازل می‌شود و عمل جراحی را هدایت می‌کند، باید تغییر کند.»
  • حمید رجایی، کارشناس ارشد و مدرس رسانه در آبان ۱۳۸۶ ضمن مصاحبه‌ای از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه گفت: در اغما برخی آموزه‌های دینی و نماهایی که برگفته از ایه‌های قرآن کریم است نشان داده می‌شود، «انه یراکم هو و قبیله من حیث لا ترونهم؛ شیطان شما و قبیلهٔ او شما را از جایی که شما آن را نمی‌بینید می بینند.» قبل از کلید خوردن این سریال ما توصیه کردیم که شیطان مجسم شده در سریال فقط روی یک فرد تمرکز نداشته باشد بلکه شیطان یا شیطان‌هایی باشند که در صدد اغوای تعداد زیادی از آدم‌ها هستند. در این سریال افرادی غیر ظاهرالصلاح هستند که شیطان آن‌ها را تحریک نمی‌کند و کاری به آن‌ها ندارد، در صورتی که آن‌ها نیز اسیر تحریکات شیطانی هستند ولی در سریال نشان داده نمی‌شود. وی در مصاحبه خود از برخی از فیلم‌های هالیوودی را نیز شاهد مثال آورده است.

فیلم های مشابه

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان