طالع نحس 1

وحشت
  • 0 دیدگاه
  • 834 بازدید
8
طالع نحس 1

طالع نحس 1

داستان فیلم

طالع نحس (به انگلیسی: The Omen) عنوان فیلمی ترسناک به کارگردانی ریچارد دانر است که در سال ۱۹۷۶ منتشر شد. از این فیلم به عنوان یکی از برترین فیلم‌های ژانر وحشت یاد می‌شود.


خلاصه داستان: وزاد رابرت تورن٬ پسر تعميدى رئيس جمهور ايالات متحده و جوان ترين سفير اين كشور در انگلستان٬ به طور مرموزي در بيمارستان جان مي سپارد رابرت كه مى داند همسرش چقدر چشم به راه بچه بوده٬به پيشنهاد كشيشي نوزادى ديگر را كه مادرش مرده به فرزندى قبول مى كند و اين راز را پيش خود نگه مى دارد غافل از اينكه آن بچه با علامت ۶۶۶ روى سر و با نام ديمين٬ موجودى شيطاني است هرچه ديمين بزرگتر مى شود نشانه هاى منحوس بيشترى از خود نشان مى دهد: با جيغ و فرياد از رفتن به كليسا امتناع مى كند٬ حيوانات باغ وحش را به وحشت مى اندازد٬ اولين پرستارش نيز در مراسم تولد پنج سالگي اش به طرز تكان دهنده اي خودكشي مي كند و پرستار شيطان صفتى به نام خانم پيلاك  با سگ سياهى از نژاد «رات وايلر» جانشينش مى شود، هنگام بازى با روروك سانحه وحشتناكى براى مادرش به وجود مى آورد كشيشي به نام پدر برنان به رابرت تورن هشدار  مي دهد كه ديمين فرزند انسان نيست، ولي رابرت باور نمي كند عكاسي٬ حقايق باورنكردني را براي تورن شرح مي دهد و براي كشف ماجرا همراه او راهي فلسطين و اسرائيل مي شود. ديگر براي تورن ثابت شده كه بايد ديمين را با خنجرهاي مقدس از بين ببرد، خصوصاً كه عكاس نيز در حادثه اي جان مي سپارد. اما تلاش رابرت تورن براي كشتن ديمين در كليسا٬ با دخالت پليس و به قتل رسيدن تورن بي نتيجه مي ماند.


نمایش در ایران

این فیلم برای نخستین بار در ایران در «جشنواره جهانی فیلم تهران» به نمایش درآمد. چند هفته بعد از اتمام جشنواره، نمایش عمومی آن در سینماهای پارامونت و شهرقصه در تهران آغاز شد. تماشای این فیلم برای اشخاص کمتر از ۱۸ سال ممنوع اعلام شده بود. بعلت اعتصاب دوبلورهای حرفه‌ای و باسابقه در آن زمان، برای دوبله این فیلم از دوبلورهای تازه‌کار و بی تجربه استفاده شده بود که حالت سرد و بیروحی به فیلم داده بود ولی بر حسب تصادف این سردی دوبله بطرز عجیبی با فضای رعب‌آور و خوفناک فیلم هماهنگی داشت و وحشت و اضطراب آن را بمراتب بیشتر کرده بود.

قبل از نمایش فیلم در ایران، کتاب آن به فارسی ترجمه و بصورت پاورقی در مجله هفتگی بانوان چاپ می‌شد.


بازسازی

در سال ۲۰۰۶ این فیلم با همین عنوان توسط جان مور بازسازی شد و به اکران عمومی درآمد. بازسازی فیلم موفقیت نسخهٔ اصلی را کسب نکرد و با نقدهای منفی روبرو شد.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان