نقد و بررسی فیلم جوکر 2019

  • 0 دیدگاه
  • 757 بازدید
نقد و بررسی فیلم جوکر 2019

درباره منتقد

  • نام: سید علیرضا واعظ موسوی
  • سن: ثبت نشده!
  • بیوگرافی :

    تخصص ها و تحصیلات: *کارشناس تاریخ* حوزوی*متخصص و مدرس در حوزه قدرت نرم( تخصصا: ۱-سینما ۲-رسانه ۳- سبک زندگی): ۱۲ سال سابقه* متخصص، مدرس و مشاور در حوزه مدیریت سازمانی و کار آفرینی: ۵ سال سابقه. دارای مدرک DBA در مدیریت استراتژیک*مولف و محقق در زمینه تاریخ، ادبیات، هنر، تفسیر قرآن، قدرت نرم، نقد ا...

    ادامه بیوگرافی همه نقدها

نقد و بررسی فیلم جوکر 2019 (نقد استراتژیکی)

نقد و بررسی فیلم جوکر 2019

جهان بی هویت و انسان افسرده از پی نادانی همه گیر!

هویت و شناخت خود، انسان را در انتخاب راه صحیح برای زندگی اش یاری می کند. انسان باهویت، انسان هدفمند است و انسان دین دار، بالاترین هویت را دارد.

عقلانیت، گوهر گم شده عصر حاضر است و انسان غرق شده در پوچی و پلیدی، عقل را به زمین گذاشته و هوس را برداشته، فهم متعالی را گم کرده و تعبیر به رای و تفسیر شخصی برای امور را به دست گرفته.

انسانِ فارغ از انسانیت مُتالِّه، در کالبد «حقوق بشر انسانی» که قوانین خودساخته بشری و حرفی گزاف و جدای از عقلانیت است، گیر کرده و در چارچوبه ی این ادعا یعنی «حقوق بشر»، به خود حق می دهدکه هر آن چیزی که صلاح می داند را انجام دهد!!

**یکی مانند توماس وینِ میلیاردر بزرگ، خود را مُحِق به استفاده از ثروت خود، در راه رفاه خانواده اش می داند (بدون آنکه، اندکی به جامعه فقیر پیرامون خود نگاه کند)

**و یکی مانند مسئولین شهری که خدمات اجتماعی را کاهش می دهند، چون قصد دارند هزینه های عمومی را کاهش دهند و اهمیتی به نابودی قشر ضعیف نمی دهند.

**و یکی هم مانند «جوکر» که برقراری عدل را در آشوب طبقه ضعیف می داند، آشوبی برای نابودی رادیکال و افراطی ساختارهای زرسالارانه و شورش و بلوایی لجام گسیخته، بدون رهبر معنوی کاریزما بلکه با رهبریت نفس و هوای درون، در راهی واحد، یعنی نابودی جهان و پایان آنچه که دیگران به آن دل بسته اند.


در هر انقلابی، یک رهبر و گروه رهبری و اداره واحد وجود دارد و همه به آنها گوش می سپارند، تا به هدف خود؛ یعنی نابودی ساختار فعلی و برپایی سرختار جدید و آرمانی برسند.

اما در قیام جوکر، یک انقلاب در کار نیست، بلکه یک شورش افراطی و بدون ساختار، اما با یک هدف مشترک است. شورشی به هدف نابودی ساختارها، بدون وجود نقشه راهی برای آینده!! 

**و یکی دیگر مانند بروس وین (بتمن) که جهان را از دیدگاه اصلاح افراطی خود نگاه می کند؛ او کاملا مخالف جوکر است و اصلاح افراطی را راهی برای رهایی از بی عدالتی های موجود می داند. از این رو و در هر شرایطی و با هر سختی برای ضربه زدن به فسادها در طبقات مختلف اجتماعی تلاش می کند و این تلاش به پشتوانه پولی است که از پدرش به او ارث رسیده. جوکر آزادی افراد برای بروز خواسته های نفسانی ویرانگرشان را راهی برای به رهایی از ظلم می داند و بتمن ضربه زدن به فاسدان در هر طبقه و جایگاهی را بهترین وسیله برای رسیدن به عدالت اجتماعی می داند.

پس انسان معرفی شده از دنیای مادی گرای حاضر، یکی از این کاراکترها خواهدبود: یا جوکر یا بتمن یا وین میلیاردر و یا مردمی که همج الرعاع هستند و كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ به یکی از کاراکترهای مثبت یا منفی گوش می سپارند.

مثبت و منفی هایی که اعتباری اند و هیچ اصل و پایه منطقی و آسمانی و قابل ارجاع ندارند.

گم شده ی انسان حاضر، «هویت» است و وعده منجی بشریت، تکمیل عقول است تا در ذیل این موهبت الهی یعنی عقل شریف که اوَّلُ ما خَلَقَ اللهُ است، انسان بتواند به راه راست رهنمون شود و هویت اصیل و اساسی خود را بشناسد و در مرتبه انسان کمال یافته و رو به کمال از پیروی «انسان کامل» بهره مند شده و راه نجات را بیابد، راهی که ظلم زمانه و جور جائران متکبر و خودخواه که زور و زر و تزویر را متاع خود قرار داده اند و در طول تاریخ، دنیای ما را به سیاهی و تباهی و افول کشانده اند، به پایان خواهدرساند و دنیایی جدید را تحت عنوان «تمدن نوین اسلامی» به بار خواهند نشاند.


جهان نابخرد غرب، چاپلین را به جوکر تبدیل می کند.

جهان نابخرد و بی عقل مادی گرای فعلی، آن چنان در وادی ضلالت پیش می رود که کم کم و بلکه به سرعت تمامی معیارهای فرهنگی و هنری خود را نابود می کند و آن مذاق دارای ذوق متین که «چاپلین» را طنزپرداز عصر می دانست، اینک آنچنان به لجن افکار پلید و هوس های شنیع آلوده شده است که طنزِ تلخِ پوچ گرای جوکر را به طنزِ تلخِ معناگرای چاپلین ترجیح می دهد! چاپلینی که گذار از وی در اواسط فیلم جوکر ۲۰۱۹ به خوبی دیده می شود.


دو روی سکه عدالت و شقاوت (بتمن / جوکر)


بتمن و جوکر روی یک سکه هستند، سکه ای به ارزش و نقدِ هوس های بشریت؛ سکه ای که ثمن بخس و متاعی بی گوهر است، و یک روی آن توسط بتمن به سمت عدالت خواهی افراطی و از مواضع انسان لیبرال و دارای ثروت پیش می رود و یک روی دیگرش توسط جوکر که انسان سردرگم و متحیر و منقلب عصر رسوایی اطلاعات و گذار آدمی از صحنه اخلاق است، رقم می خورد.

جوکر و بتمن چه بخواهند و چه نخواهند، هر دو یک هدف دارند اما با وسیله خاص خود‌ به سوی آن می روند. بتمن، جوکر را و جوکر، بتمن را به متهم به اشتباه در اتخاذ وسیله درست برای رسیدن به عدالت اجتماعی می داند و این جدال غیراحسن در فیلم «بتمن شوالیه تاریکی» The Dark Knight به خوبی دیده می شود، مخصوصا در صحنه ای که جوکر توسط بتمن آویزان شده و بر سر نوع عدالت آفرینی بحث می کنند‌!

و این بحث در فیلم جوکر ۲۰۱۹ که ابتدای پیدایش بتمن و جوکر را به تصویر می کشد، از منظر زندگی جوکر، بیوگرافی گونه بیان می شود و البته مخاطب با بروس وین که در جریان آشوب حاصل از اندیشه جوکر، والدین خود را از دست می دهد، آشنا می شود و هم به بتمن آینده و هم به جوکر رو یه تکوین، حق می دهد! توامان و با هم!! و این وجود دو روی سکه است، که اندیشه را به چالش و خرد را به ورطه سقوط می کشاند‌. مخصوصا آنجا که آدمی را به این مرحله از شک می رساند که آیا بتمن و جوکر برادر یکدیگرند یا نه؟ و این مسئله تکمیل کننده سناریوی یک سکه با دو روی متضاد است که بیننده را به انتخابی چالشی دعوت می کتد.

انتخابی که در نهایت هر آنچه موردپسند مخاطب باشد (بتمن/جوکر) یک وادی گمراهی و یک عرصه رو به سقوط انسانیت است.

 

 

آمادگی برای ظهور دجال، هیولایی از جنس آشوب

در معنای آخرالزمانی و بررسی معناشناسی نمادها مرتبط با آخرالزمان به این مطلب می رسیم که جوکر به لحاظ مفهومی به مانند دجال یا شیطان است.


او بی نظمی آفرین، اغتشاشگر، بی‌قانون، بی هدف عالی، ضد اخلاق، خود محور، مغالطه گر و اهل سفسطه، نابودگر، متظاهر و دشمن حق و حقیقت است.

دجال یا همان شیطان (یا نماینده شیطان بر روی زمین) آخرین ذخیره جبهه شهر برای نابودی حقیقت است.

اگرچه که شیطان می داند که در آخر «أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ» اما قصد دارد تا آخرین نفس به گمراهی خلق بپردازد (لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ) از این رو پدیده ای  عجیب به اسم «دجال» رخ می‌نماید. موجودی که ظاهری غیر انسانی دارد و دارای قدرت هایی خاص است، به گرد زمین می گردد و با مکر و حیله، حق را باطل و باطل را حق جلوه می دهد و با تطمیع و ارعاب زمینه فساد را فراهم می‌کند و تا می تواند به ضلالت مردم همت می گمارد!

جوکر همان دلقکی است با لبخندی مسخره بر روی یکی از کارت های بازی خودنمایی می کند و در حال تماشای زمین است. موجودی دارای هیولایی در درون و رفتاری پریشان در بیرون. رفتاری بدون تفسیر و خالی از هر گونه منطق. همانگونه که دجال می خواهد جهان را به آشوب بکشاند.

جوکر با دوربین در دست خود به تماشای انسان نشسته و منتظر زمان مناسب برای ضربه زدن به ایشان است، مسئله ای که خداوند در آیه شریف 27 سوره  اعراف به آن اشاره می کند: «يَا بَنِي آدَمَ لَا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ يَنْزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ» اى فرزندان آدم مراقب باشید تا شيطان شما را به فتنه نيندازد چنانكه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون راند و لباسشان را از ايشان بركند تا عورتهايشان را بر آنان نمايان كند در حقيقت او و قبيله‏ اش شما را از آنجا كه آنها را نمى ‏بينيد مى ‏بينند ما شياطين را دوستان كسانى قرار داديم كه ايمان نمى ‏آورند.

شیطان صفتان و شیطان پرستان عالم در حال تلاش برای روی کار آوردن دجال هستند و جوکر وسیله ی خوبی برای آماده کردن دلهای مردم برای پذیرش اوست.

کاراکتری که دارای ضعف شخصیت و بدون هیچ گونه آرمان است، آرمان وی نابودی جهان است.

و متاسفانه انسان های ضعیف دل به راه جوکر می بندند و شما می بینید که با اکران جوکر و یا پیش از آن با اکرانن شوالیه تاریکی، عکس پروفایل برخی از افراد در فضای مجازی، جوکر می شود! و جملات وی در فضای مجازی فراگیر می شود.

 

 

 

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان