ماهرشالا علی

بازیگر | 46 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 20 بازدید

بیوگرافی

ماهرشالا علی (انگلیسی: Mahershala Ali؛ زاده ۱۶ فوریهٔ ۱۹۷۴) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا و برنده دو جایزه اسکار است. وی از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون مشغول فعالیت است.

از فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته‌است می‌توان به مورد عجیب بنجامین باتن، ۴۴۰۰، غارتگران، مکانی آن سوی کاج‌ها و سریال تلویزیونی خانه پوشالی اشاره کرد.

او در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار برای ایفای نقش در فیلم سینمایی مهتاب برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. وی نخستین بازیگر مسلمان سیاهپوستی است که جایزه اسکار را برده است.

در اسکار نود و یکم نیز وی برنده‌ی جایزه‌ی بهترین هنرپیشه مکمل مرد برای فیلم کتاب سبز شد. ماهرشالا علی ابتدا مسیحی بود ولی در سال ۱۹۹۹ مسلمان گشته و به فرقه احمدیه پیوست.


انتقاد از تبعیض نسبت به مسلمانان

وی که پس از حملات یازده سپتامبر در لیست مراقب پلیس فدرال آمریکا قرار گرفت در مصاحبه‌ای از شرایط بد مسلمانان در آمریکا انتقاد کرد و گفت:

«به عنوان یک مرد سیاه‌پوست، از دیدن تعصبات ضداسلام، متعجب نمی‌شوم. اگر پس از چند دهه زندگی در آمریکا به عنوان یک مرد سیاه‌پوست، مسلمان شوید از روبه‌رو شدن با تبعیض‌ها به عنوان یک مسلمان متعجب نمی‌شوید. من به دلیل سیاه‌پوست بودن بارها هنگام رانندگی از سوی پلیس متوقف شده‌ام و از من پرسیده‌اند که تفنگت کجاست؟ این تبعیض‌ها برای مسلمان‌ها تازه خواهد بود اما برای ما تازگی ندارد. همسرم پس از چندین تجربه ناخوشایند دیگر در نیویورک حجاب بر سر نگذاشت. او دیگر احساس امنیت نمی‌کرد.»

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان