بردلی کوپر

بازیگر | 45 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 157 بازدید

بیوگرافی

بردلی چارلز کوپر بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر آمریکایی می‌باشد. بردلی برای اولین بار بخاطر بازی در مجموعه‌های تلویزیونی‌ای همچون آلیاس و جک و بابی شناخته می‌شد. سپس بازی وی را در فیلم‌هایی همچون مرد پاسخ‌های مثبت و با تو حال نمی‌کند دیدم. اما شهرت بسیار وی از بخاطر بازی در فیلم‌های خماری (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳)، نامحدود (۲۰۱۱) و ای-تیم (۲۰۱۰) شکل گرفت. بازی وی در فیلم اخاذی آمریکایی که محصول سال ۲۰۱۳ است، بسیار مورد تحصین منتقدین قرار گرفت. بردلی دراین فیلم با کریستین بیل هم‌بازی بود. وی بخاطر بازی در دو فیلم دفترچه امیدبخش و اخاذی آمریکایی که هردو نیز به کارگردانی دیوید او. راسل هستند، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. او با بازی در فیلم تک تیرانداز آمریکایی به کارگردانی کلینت ایستوود برای سومین بار نامزد جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. بردلی یکی از تهیه کنندگان این فیلم بود و توانست بار چهارم نامزد اسکار شود اما این بار برای بهترین فیلم. این فیلم در گیشه هم فروش بسیار بالایی داشت. در سال ۲۰۱۱، مجله پیپل نام بردلی کوپر را در لیست جذاب‌ترین مردان جهان قرار داد.

 

زندگی نامه

بردلی متولد فیلادلفیا است ولی در جنکینتاون بزرگ شده است. مادرش، گلوریا، یک ایتالیایی تبار و پدرش، چارلز، ایرلندی بود. پدر بردلی در عرصه سهام شرکت‌ها مشغول به کار بوده است. بردلی همچنین دارای یک خواهر به نام «هالی» است. بردلی یک مسیحی کاتولیک است.

در ابتدا او در دانشگاه ویلانوا پذیرش می‌شود ولی مدتی بعد به دانشگاه جورج‌تاون انتقالی گرفته و در همین دانشگاه مدرک لیسانس زبان انگلیسی خود را در سال ۱۹۹۷ کسب می‌کند. دردانشگاه جورج‌تاون بود که بردلی به زبان فرانسه مسلط شده و بعد از آن به عنوان دانشجو، ۶ ماه به فرانسه رفته و در اکس آن پروانس اقامت می‌کند. کمی بعد در سال ۲۰۰۰ نیز وی موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس از اکتورز استودیو در نیویورک می‌شود.

بردلی کوپر نقش‌آفرینی حرفه‌ای خود را با بازی در یک سریال در سال ۱۹۹۹ آغاز کرد. سپس در فیلم تابستان داغ و نمناک آمریکایی ظاهر شد که شاید یکی از اولین تجربه‌های کاری او در عرصه سینما بوده و مجدداً در یک سریال تلویزیونی دیگر به نام آلیاس ظاهر شد. از دیگر مجموعه‌هایی که کوپر در آنها به ایفای نقش پرداخت می‌توان به جک و بابی اشاره نمود. البته وی پیش‌تر در فیلم می‌خواهم با رایان بنکس ازدواج کنم که یک فیلم تلویزیونی بود نیز به ایفای نقش پرداخته بود.

از نمایش‌هایی که کوپر در این دوره به اجرای آنها پرداخت، نمایشی به نام سه روز بارانی اشاره کرد که در مارس ۲۰۰۶ و در تئاتری در برادوی به نمایش گذاشته شد. وی در این نمایش با دیگر بازیگرانی چون جولیا رابرتز و پاول راد هم‌بازی بود.

از دیگر آثای وی می‌توان به بازی در فیلم مرد پاسخ‌های مثبت به همراه جیم کری و راکر اشاره نمود. کوپر همچنین قسمتی از برنامه تلویزیونی ساتردی نایت لایو را اجرا کرد. در سال ۲۰۰۹ وی را در فیلم‌های دیگری جون با تو حال نمی‌کند، پرونده ۳۹ و همه‌چیز در مورد استیودیدیم. سپس کوپر به نقش‌آفرینی در فیلم مشهور خماری پرداخت. این فیلم از نظر فروش توانست موفقیت بالایی کسب کند و فروشی حدود ۴۶۷ میلیون دلاری در در جهان تجربه کرد در حالی که بودجه ساخت آن تنها ۳۵ میلیون دلار بود. البته این فیلم مورد توجه منتقدین و کارشناسان قرار نگرفت و از این حیص مورد انتقاد فراوان بود. اگرچه که فیلم از نظر منتقذین در سطح بالایی نبود، اما بخاطر بازی در این فیلم کوپر موفق به کسب جایزه کمدی هالیوود از جشنواره فیلم هالیوود شد. در سال ۲۰۱۰ بردلی کوپر در فیلم روز والنتین بازی کرد که در ژانر رمانتیک بود. این فیلم به کارگردانی گری مارشال، شامل ستارگانی چون اشتون کوچر، جسیکا آلبا، جسیکا بیل و آن هاتاوی بود. از نظر فروش فیلم در سطح خوبی قرار گرفت و موفق شد فروش ۲۱۵ میلیون دلاری در در جهان تجربه کند. بعد از این نیز در فیلم تیم-آ نقش‌آفرینی کرد. در ۷ ژوئن ۲۰۱۰ کوپر به همراه دو همبازی خود در فیلم تیم-آ دردابلیو دابلیو ایی راو به عنوان مجری میهمان ظاهر شد.

در سال بعد بردلی در فیلم نامحدود به نقش‌آفرینی پرداخت و سپس در قسمت دوم فیلم خماری، خماری: قسمت دوم ظاهر شد. این‌بار نیز این فیلم موفق به فروش بالایی در سطح جهانی شد و فروشش به مبلغ ۵۸۰ میلیون دلار رسید. در ۱۶ نوامبر همین سال نیز مجله پیپل بردلی کوپر را یکی جذاب‌ترین مردان جهان معرفی نمود. در سال بعد یعنی ۲۰۱۲، بردلی در فیلم کلمات و دفترچه امیدبخش ظاهر شد. این فیلم به کارگردانی دیوید او. راسل بود و بازیگران دیگری چون رابرت د نیرو و جنیفر لارنس در آن حضور دارند و باعث شد بردلی نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شود. فیلم دیگر وی نیز فیلمی تحت عنوان مکانی آن سوی کاج‌ها است که در آن نقش یک مأمور پلیس را دارد و با رایان گاسلینگ هم‌بازی است.

در سال ۲۰۱۳ بردلی کوپر در قسمت سوم فیلم خماری، خماری: قسمت سوم ظاهر شد. این قسمت درواقع آخرین قسمت از سه‌گانه‌های خماری بود. قسمت سوم این فیلم به شدت مورد انتقاد منتقدین قرار گرفت ولی مجدداً از نظر فروش جهانی توانست موفق ظاهر شود. فیلم بعدی وی حاصل همکاری مجدد کوپر با دیوید او. راسل بود که اخاذی آمریکایی نام دارد. در این فیلم وی با کریستین بیل، امی آدامز، جرمی رنر و جنیفر لارنس هم‌بازی بود. کوپر در این فیلم نقش یک مأمور اف‌بی‌آی را بازی می‌کند و بخاطر نقش‌افرینی‌اش نیز نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

در ۲ می ۲۰۱۳ رسماً اعلام شد که بردلی کوپر قرار است در فیلمی به نام تک‌تیرانداز آمریکایی بازی کند. در ایتدا قرار بود استیون اسپیلبرگ کارگردان فیلم باشد که چندی بعدی کلینت ایستوود را جایگزین وی کردند. این فیلم روایتگر زندگی تک‌تیرانداز آمریکایی، کریس کایل است. بردلی در اواخر ۲۰۰۶ با جنیفر اسپوزیتو ازدواج کرد که کمی بعد در می ۲۰۰۷ اعلام شد اسپوزیتو قصد طلاق گرفتن از وی را دارد. وی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ مدتی همراه زویی سالدانا بود.
همچنین وی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ وارد رابطه‌ای با سوکی واترهوس شد و از سال ۲۰۱۵، رابطه با ایرینا شایک مدل روسی را آغاز کرده است.

فیلم‌ها

 

 

نام فیلم

سال

نقش(ها)

کارگردان(ها)

توضیحات

تابستان داغ داغ آمریکایی

۲۰۰۱

بن

دیوید وین

تغییر خطوط

۲۰۰۲

Gordon Pinella

راجر میشل

صحنه‌هایی از فیلم حذف شده

چشم کوچک من

۲۰۰۲

Travis Patterson

مارک ایوانز

شکنندگان تمام قوانین

۲۰۰۲

جف

مورگان کلاین
پیتر نایت

مهمانان ناخوانده عروسی

۲۰۰۵

Zachary "Sack" Lodge

دیوید دابکین

شکست در اجرا

۲۰۰۶

دمو

تام دی

بازگشت‌ها

۲۰۰۷

Cowboy

تام بریدی

قدیمی تر از آمریکا

۲۰۰۸

لوک

جرجینا لایتنینگ

راکر

۲۰۰۸

ترش

پیتر کاتانیو

قطار گوشت نیمه‌شب

۲۰۰۸

Leon Kaufman

ٰریوهی کیتامور

مرد بله‌گو

۲۰۰۸

پیتر

پیتون رید

با تو حال نمی‌کند

۲۰۰۹

بن

کن کواپیس

خماری

۲۰۰۹

فیل

تاد فلیپس

پرونده ۳۹

۲۰۰۹

Douglas Ames

کریستیان آلفارت

همه چیز درباره استیو

۲۰۰۹

استیو

فیل تریل

نیویورک، دوستت دارم

۲۰۰۹

Gus

مختلف[a]

حضور در قسمتی که کارگردانی آن بر عهده‌ی آلن هیوز بوده است.

روز والنتاین

۲۰۱۰

Holden

گری مارشال

عدالت برادر

۲۰۱۰

Himself / Dwight Sage[b]

دکس شپارد

تیم آ

۲۰۱۰

Templeton Peck

جو کارنهان

نامحدود

۲۰۱۱

Eddie Morra

نیل برگر

همچنین به عنوان تهیه‌کننده اجرایی

خماری: قسمت دوم

۲۰۱۱

فیل

تاد فلیپس

کایلیان

۲۰۱۱

Father Human

زویی سالدانا

فیلم کوتاه

کلمات

۲۰۱۲

Rory Jansen

برایان کلاگمن
لی استرنسال

همچنین به عنوان تهیه‌کننده اجرایی

بزن و در رو

۲۰۱۲

Alex Dimitri

دکس شپارد

مکانی آن سوی کاج‌ها

۲۰۱۲

Avery Cross

درک سیانفرانس

دفترچه امیدبخش

۲۰۱۲

Patrick "Pat" Solitano, Jr.

دیوید او. راسل

همچنین به عنوان تهیه‌کننده اجرایی

خماری: قسمت سوم

۲۰۱۳

فیل

تاد فلیپس

حقه‌بازی آمریکایی

۲۰۱۳

Richie DiMaso

دیوید او. راسل

همچنین به عنوان تهیه‌کننده اجرایی

نگهبانان کهکشان

۲۰۱۴

راکت

جیمز گان

به عنوان صداپیشه

سرنا

۲۰۱۴

George Pemberton

سوزان بیر

تک‌تیرانداز آمریکایی

۲۰۱۴

کریس کایل

کلینت ایستوود

همچنین به عنوان تهیه‌کننده

آلوها

۲۰۱۵

Brian Gilcrest

کامرون کرو

سوخته

۲۰۱۵

Adam Jones

جان ولز

جوی

۲۰۱۵

Neil Walker

دیوید او. راسل

شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد

۲۰۱۶

بن

دن تراچنبرگ

به عنوان صداپیشه

سگ‌های جنگی

۲۰۱۶

Henry Girard

تاد فلیپس

همچنین به عنوان تهیه‌کننده

نگهبانان کهکشان بخش ۲

۲۰۱۷

راکت

جیمز گان

به عنوان صداپیشه و ضبط حرکت

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

۲۰۱۸

راکت

آنتونی روسو
جو روسو

فیلمبرداری؛به عنوان صداپیشه

یک ستاره متولده شده است

۲۰۱۸

Jackson Maine

بردلی کوپر

فیلمبرداری؛ همچنین به عنوان کارگردان٬ نویسنده و تهیه‌کننده

فیلم بدون نام انتقام‌جویان

۲۰۱۹

راکت

آنتونی روسو
جو روسو

فیلمبرداری؛به عنوان صداپیشه

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان