لاسه هالستروم

کارگردان فیلمنامه نویس | 74 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 112 بازدید

بیوگرافی

لارس سون "لاسه" هالستروم (سوئدی: Lars Sven "Lasse" Hallström؛ زادهٔ ۲ ژوئن ۱۹۴۶) یک کارگردان، و فیلم‌نامه‌نویس اهل سوئد است. وی از سال ۱۹۷۳ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است.

از کارگردان‌های مشهور اسکاندیناوی به شمار می‌رود که از ابتدای دهه ۱۹۹۰ در هالیوود ساکن شده و تاکنون فیلم‌های موفقی چون چه چیز گیلبرت گریپ را می‌خورد، اصول عمارت سایدر و شکلات و... را کارگردانی کرده‌است. کلک آخرین فیلم او با سرمایه‌ای معادل ۲۵ میلیون دلار است که بر خلاف فیلم‌های پیشین نتوانسته در گیشه موفقیت چندانی کسب کند (۷ میلیون دلار فروش)، اما این واقعه از ارزش‌های روایی فیلم او نمی‌کاهد.


زندگی‌نامه

لاسه هالستروم در ۲ ژوئن ۱۹۴۶ استکهلم سوئد متولد شد. پدرش یک دندانپزشک و مادرش کارین لیبرگ نویسنده سوئدی بود. پدربزرگ مادری او، وزارت دارایی سوئد و رهبری حزب لیبرال سوئد در دهه سی را برعهده داشت. هالستروم ابتدا با ساخت موزیک ویدئو شروع کرد و مهارت خود را در ساخت موزیک- ویدئو مدیون گروه ABBA است. پس از سال‌ها ساخت موزیک-ویدئو در سال ۱۹۷۷ اولین فیلمش «آبا» را ساخت اما با ساخت دومین فیلم اش بود که موفقیت‌های بین‌المللی نسیبش شد. موفقیت فیلم «زندگی من به عنوان یک سگ» (۱۹۸۵) که او را دو جایزه فیلم‌نامه و کارگردانی اسکار کرد، باعث شد هالستروم به آمریکا بیاید و فیلم آمریکایی بسازد. پس از آن با فیلم «چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد» (۱۹۹۳) دوباره مورد توجه منتقدین قرار گرفت. بازی درخشان جانی دپ و لئوناردو دی کاپریوی گمنام در آن زمان تماشایی ست. به ویژه که تماشای دی کاپریو برادر عقب افتاده گیلبرت خالی از لطف نیست. لاسه در قدم بعدی برای فیلم «قوانین خانه شراب سفید» (۱۹۹۹) تحسین منتقدین را برانگیخت و برای بار دوم نامزد دریافت جایزه اسکار برای کارگردانی شد. سومین نامزدی اسکار در سال بعد برای فیلم «شکلات» (۲۰۰۰) با بازی ژولیت بینوش و جانی دپ اتفاق افتاد اما هیچ وقت موفق به بردن این جایزه نشد. هالستروم پس ازساخت شکلات فیلم‌های مطرح دیگری هم ساخت اما هنوز به موفقیت بزرگی نرسیده است.

جان عزیز (۲۰۱۰) و صید ماهی آزاد در یمن (۲۰۱۱) از دیگر فیلم‌های او هستند.

هالستروم در سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت به سوئد برگردد و در سرزمین مادری اش فیلم بسازد. فیلمبرداری فیلم جدید لاسه هالستروم که «هیپنوتیزم کننده» نام دارد و فیلمنامه آن براساس یکی از موفق‌ترین رمان‌های جنایی ادبیات سوئد از زمان سه‌گانه «هزاره» نوشته شده، قرار است در طول سال ۲۰۱۲ در استکهلم سوئد آغاز شود.

اکثر آثار هالستروم در قالبی ساده (به دور از خوراندن مفهوم به بیننده و به اصطلاح فرم هنری افراطی) سعی در نشان دادن مفاهیم انسانی در دل طبیعت دارد. طبیعت در فیلم‌های هالستروم نقش اساسی دارد و گویا بیان می‌کند که انسان دردل طبیعت می‌تواند به رستگاری جاودانه برسد.


فیلم شناسی

صید ماهی آزاد در یمن (۲۰۱۱)

چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد (۱۹۹۳)

جان عزیز (۲۰۱۰)

یک زندگی ناتمام (۲۰۰۵)

شکلات (۲۰۰۰)

لومیر و شرکا (۱۹۹۵)

پناهگاه امن (فیلم)

سفر صد پایی

زندگی‌ام هم‌چون یک سگ

اخبار کشتیرانی


برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان