جلال فاطمی

کارگردان بازیگر فیلمنامه نویس | 64 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 409 بازدید

بیوگرافی

جلال فاطمی (به انگلیسی: Jalal Fatemi) کارگردان فیلم، فیلمنامه نویس و هنرپیشه اهل ایران در  ۵ تیرماه ۱۳۳۶ متولد شد.

^ زندگی هنری

فارغ‌التحصیل رشته فیلم از دانشگاه کل آرتس (به انگلیسی: California Institute of the Arts) است که بنیانگذارش والت دیزنی (به انگلیسی: Walt Disney) می‌باشد. حاصل پانزده سال کارش در هالیوود، مونتاژ ده‌ها فیلم تلویزیونی، ساخت حدود صد و شصت فیلم تبلیغاتی، هفده فیلم کوتاه و مستند، بیش از چهل کلیپ موسیقی و یک تله فیلم سینمایی با نام نوزاد اتمی (به انگلیسی: The Nuclear Baby) است که نامزد بهترین فیلم و بهترین مونتاژ تلویزیونی جشنواره هیوستون در سال ۱۹۹۰ شد.

فاطمی در اوایل دهه هفتاد خورشیدی با ایده راه‌اندازی یک شرکت تبلیغاتی به ایران آمد. یک سال بعد، شرکت رسانه پویا توسط او، جعفر فاطمی و جمشید اردلان تأسیس شد و در مدتی کوتاه به جرگه موفقترین شرکت‌های تبلیغاتی و خدمات دیجیتالی سینمای ایران پیوست. تبلیغات تلویزیونی صاایران، پارس خزر، همراه اول، کاسترول، ایسر، سن ایچ، گلرنگ و تعدادی دیگر از شرکت‌های بزرگ تجاری ایران از کارهای اوست.

در زمینه فیلم، کارهای مستندی برای وزارت مسکن، صدا و سیما، شهرداری تهران، شرکت نفتی شل، آستان قدس رضوی ساخت و به موازات آنها، سریال تلویزیونی آرزوی پر دردسر را برای کودکان و نوجوانان تهیه و ورسیون تله فیلم آن را کارگردانی کرد.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان