لوون هفتوان

کارگردان بازیگر | 51 ساله(فوت شده)
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 252 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

لوون خانکلدیان هفتوان (ارمنی: Լեւոն Հաֆթվան ۶ فروردین ۱۳۴۵ – ۱۹ اسفند ۱۳۹۶)؛ بازیگر و کارگردان ایرانی ارمنی‌تبار بود. از کارهای شاخص او می‌توان به فیلمهای پرویز و کوپال اشاره کرد.


زندگی

لوون خانکلدیان هفتوان ۶ فروردین ۱۳۴۵ در خانواده‌ای ارمنی در محله حشمتیه به دنیا آمد. دوران ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه ساهاکیان و متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام گذراند. سال ۱۳۶۳ در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۹ نمایش اسب نوشته محمد چرمشیر را به عنوان پایان‌نامه خود در رشته بازیگری و کارگردانی به اجرا درآورد. بازی در نقش کوتاهی در فیلم در کوچه‌های عشق ساخته خسرو سینایی از دیگر کارهای او در این دوران می‌باشد.

وی وقتی در سال ۱۹۹۱ برای شرکت در یک جشنواره تئاتر در ارمنستان به سر می‌برد پاسپورتش را گم کرد و نتوانست به ایران برگردد. در پی این اتفاق به مسکو رفت و فوق لیسانس خود را در رشته کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمایشی روسیه دریافت کرد. در سال ۱۳۷۴ به کانادا مهاجرت کرد و با تأسیس کمپانی تولیدات هنری «لماز» و گروه تئاتری «ریرا» در شهر تورنتو تا به امروز نمایشنامه‌های متعددی را کارگردانی و اجرا کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به: «آهای کی اونجاست؟» (ویلیام سارویان)، «عاشق» (هارولد پینتر)، «دارم خواب می‌بینم. نمی‌بینم؟» (لوئیجی پیراندلو)، «مرغ دریایی» (آنتوان چخوف)، «شاید رؤیا» (لوئیجی پیراندلو) و «یکشنبه» (هارچ تارونیان) اشاره کرد.[۴] به عنوان بازیگر نیز علاوه بر ایفای نقش در چندین نمایش در برخی از آثار سینمایی همچون «صدای تاریک» ساخته بهروز افخمی نیز حضور داشته‌است. لوون در تابستان ۱۳۸۹ پس از ۱۹ سال دوری از وطن به ایران بازگشت. او در ایران نیز به عنوان کارشناس تئاتر همکاری‌هایی با جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در زمینهٔ داوری و انتخاب نمایشنامه‌های ایرانی و غیر ایرانی را آغاز کرد و در همین زمان پیشنهاد بازی در فیلم لرزاننده چربی و سپس پرویز را دریافت کرد و دور جدیدی از فعالیت‌های او در ایران آغاز شد.


مرگ

لوون هفتوان در ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ در صحنهٔ فیلم‌برداری مجموعهٔ تلویزیونی عروس تاریکی دچار سکتهٔ قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان مدرس بر اثر ایست قلبی در سن ۵۱ سالگی درگذشت. او در گورستان ارامنه تهران به خاک سپرده شد.


جوایز

برگزیده‌ی بهترین بازیگری مرد برای فیلم پرویز به کارگردانی مجید برزگر از «دوازدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم داکا» / بنگلادش / ژانویه ۲۰۱۴

برگزیده‌ی بهترین بازیگری مرد برای فیلم کوپال به کارگردانی کاظم ملایی از «دوازدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم همیلتون» / کانادا / نوامبر ۲۰۱۷

نامزد بهترین بازیگری مرد برای فیلم کوپال از «سومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم ریل تایم» / نیجریه / ژوئن ۲۰۱۸

برگزیده‌ی بهترین بازیگری مرد برای فیلم کوپال از «سومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کانال پاناما» / پاناما / آگوست ۲۰۱۸


آثار

سینما (در مقام بازیگر)

سالفیلمکارگرداننقش
۱۳۶۹در کوچه‌های عشقخسرو سینایی
۱۳۹۱لرزاننده چربیمحمد شیروانی
۱۳۹۱پرویزمجید برزگرپرویز
۱۳۹۳اهالی خیابان یک طرفه (مستند)مهدی باقریخودش
۱۳۹۳مردی که اسب شدامیرحسین ثقفی
۱۳۹۴یک دزدی عاشقانهامیرشهاب رضویانناصر کانادا
۱۳۹۴غیرمجازحسن یکتاپناهخیاط
۱۳۹۴دراکولارضا عطارانمسعود
۱۳۹۵کوپالکاظم ملاییدکتر احمد کوپال
۱۳۹۵هجومشهرام مکری
۱۳۹۶کار کثیفخسرو معصومی

تئاتر (در مقام کارگردان)

نمایشنمایشنامه‌نویس
آهای کی اونجاست؟ویلیام سارویان
عاشقهارولد پینتر
دارم خواب می‌بینم. نمی‌بینم؟لوئیجی پیراندلو
مرغ دریاییآنتوان چخوف
شاید رؤیالوئیجی پیراندلو
یکشنبههارچ تارونیان
بازی یالتابرایان فریلبرای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان