آزاده محسنی

نویسنده | ثبت نشده!
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 197 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

آزاده محسنی (فروردین ۱۳۵۷) داستان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس اهل ایران است. وی دانش‌آموختهٔ رشتهٔ روزنامه‌نگاری از دانشگاه آزاد است. محسنی کار خود را از سال ۱۳۸۴ با شرکت در کارگاه‌های داستان‌نویسی محمد محمدعلی آغاز کرد و تاکنون دو کتاب داستانی و چندین فیلم‌نامه از او منتشر شده‌است.


کتاب‌شناسی

متولد ماه جغد. تهران: نشر ققنوس، ۱۳۸۸. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۳۶۲۷۷۰۶.

همه‌چی دُرُس می‌شه. تهران: نشر چشمه، ۱۳۸۹. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۱۳۸۴۳۳۵.


فیلم‌شناسی

سالنامکارگردانپخشقالب
۱۳۹۰با من حرف بزناصغر توسلیشبکه تهرانسریال
۱۳۹۱به سلامت بانوعباس رافعیشبکه ۱ سیماتله‌فیلم
۱۳۹۱یلداحسن میرباقریشبکه ۱ سیماسریال
۱۳۹۲بوی بارانحسین تبریزیشبکه ۲ سیماسریال
۱۳۹۲عصر پاییزیاصغر نعیمیشبکه ۱ سیماسریال
۱۳۹۲شاهگوشداوود میرباقرینمایش خانگیسریال
۱۳۹۳پرواز در ارتفاع صفرسامان سالورپیش‌تولیدسریال
۱۳۹۳فرشته‌ها در همین نزدیکی‌انداصغر توسلیپیش‌تولیدسریال


نقد آثار

نخستین اثر او، متولد ماه جغد، پس از این که توسط نشر مرکز رد شد، در سال ۱۳۸۸ توسط نشر ققنوس منتشر شد. این کتاب متشکل از ۸ داستان است که درونمایه آن‌ها «نیاز عمیق روح انسان به توجه و حمایت جمع» است. اسدالله امرایی در نقدی بر این کتاب در اعتماد می‌نویسد: «همین‌طور ویرگول می‌خورد و می‌رود جلو در جمله‌های طولانی. البته سیگار کشیدن و این حرف‌ها را هم دارد».  مریم مهتدی نیز در همین نشریه آن را این گونه توصیف می‌کند: «مجموعه‌ای که دغدغه‌های اجتماعی و حتی روانشناختی نویسنده را از میان داستان‌هایش می‌توان دید».

محسنی در سال ۱۳۹۰ برای دومین کتاب خود همه‌چی دُرُس می‌شه (۱۳۸۹) نامزد دریافت جایزه ادبی هفت‌اقلیم شد. این کتاب که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط نشر چشمه منتشر شد نیز از چندین داستان کوتاه تشکیل شده‌است. سینا حشمدار در سایت ادبیات ما در نقد این اثر می‌نویسد: «می‌تواند مهر تأییدی باشد بر قلم نویسنده‌ای جوان و جسور. مجموعه‌ای که می‌تواند هر کسی را وادارد که داستان به داستان جلو برود و تا انتها با داستان و قصه‌های متنوعی که روایت می‌کند ارتباط برقرار کند».


برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان