دیوید کراننبرگ

کارگردان بازیگر فیلمنامه نویس | 77 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 143 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

دیوید پل کراننبرگ (به انگلیسی: David Paul Cronenberg) (زاده ۱۵ مارس ۱۹۴۳) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر کانادایی است. از فیلم‌های وی می توان به اسکنرها، ویدئودروم، مگس، عنکبوت، سابقه خشونت و قول‌های شرقی اشاره کرد. از او به عنوان بی پرواترین و پرچالش‌ترین کارگردان سینمای داستانی انگلیسی زبان دنیا یاد شده است.


زندگی و حرفه

دیوید کراننبرگ در سال ۱۹۴۳ در خانواده طبقه متوسط از پدری روزنامه‌نگار و مادری پیانیست زاده شد. در سال ۱۹۶۳ در رشته علوم دانشگاه تورنتو به تحصیل پرداخت اما خیلی زود تغییر رشته داد و زبان و ادبیات انگلیسی را پی گرفت. در دانشگاه تحت تاثیر ساخته یکی از همکلاسانش به سینما علاقه‌مند شد. تا قبل از آنکه در سال ۱۹۶۷ دانش‌آموخته شود، دو فیلم ۱۶ میلیمتری ساخت و با همراهی ایوان رایتمن یک شرکت فیلم‌سازی را بنیان گذاشت. کراننبرگ پس از کارگردانی فیلم آوانگارد استریو (۱۹۶۹)، با دریافت وام دولتی فیلم تجربی جنایت‌های آینده (۱۹۷۰) را ساخت. 

نخستین فیلم سینمایی کراننبرگ، فیلم ترسناک و کم‌هزینه رعشه‌ها (۱۹۷۵) بود. اسکنرها (۱۹۸۱) باعث شهرت او و منطقه مرده (۱۹۸۳) باعث جلب توجه هالیوود به او شد. پس از پیشنهاد چند فیلم‌نامه، او پذیرفت که فیلم کلاسیک سینمای ترسناک، مگس (کورت نویمان، ۱۹۵۸) را بازسازی کند. موفقیت این فیلم آغازگر دوره‌ای جدید در زندگی حرفه‌ای کراننبرگ و ساخت و عرضه فیلم‌های بعدی او در سطح جهانی شد. 


حضور در جشنواره کن

نخستین حضور کراننبرگ در کن در سال ۱۹۹۶ با فیلم تصادف بود که جایزه ویژه هیئت داوران را برای او به همراه داشت. در سال ۲۰۰۲ با فیلم عنکبوت و در سال ۲۰۰۵ با سابقه خشونت در کن حاضر بود. در سال ۲۰۰۶ نیز در حالی که هیچ فیلمی در این جشنواره نداشت، جایزه دستاورد یک عمر به او اهدا شد. کراننبرگ در شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن با تریلر کازموپلیس که بر اساس رمانی از دان دلیلو ساخته شده در بخش رقابتی کن برای دریافت نخل طلایی حاضر بود.


فیلم‌شناسی

کراننبرگ در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو سال ۲۰۱۱

فیلم‌های بلند

استریو (۱۹۶۹)

جنایت‌های آینده (۱۹۷۰)

رعشه‌ها (۱۹۷۵)

هار (۱۹۷۷)

فرزندان (۱۹۷۹)

اسکنرها (۱۹۸۱)

ویدئودروم (۱۹۸۳)

منطقه مرده (۱۹۸۳)

مگس (۱۹۸۶)

شباهت کامل (۱۹۸۸)

ناهار عریان (۱۹۹۱)

ام. باترفلای (۱۹۹۳)

تصادف (۱۹۹۶)

اگزیستنس (۱۹۹۹)

عنکبوت (۲۰۰۲)

سابقه خشونت (۲۰۰۵)

قول‌های شرقی (۲۰۰۷)

یک روش خطرناک (۲۰۱۱)

کازموپلیس (۲۰۱۲)

نقشه‌های ستاره‌های سینما (۲۰۱۴)


فیلم‌های کوتاه

انتقال (۱۹۶۶)

از جوی (۱۹۶۷)

دوربین (۲۰۰۰)

هر کس سینمای خودش (۲۰۰۷)

اپیزود خودکشی آخرین یهودی دنیا در آخرین سینمای دنیا

کراننبرگ همچنین، کارگردانی، تهیه، نویسندگی و بازیگری فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی زیادی را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان