آنیک شفرازیان

بازیگر | ثبت نشده!
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 132 بازدید

بیوگرافی

آنیک شفرازیان (به ارمنی: Աննիկ Շաֆրազեան) با نام هنری آنیک (به ارمنی: Աննիկ) (زاده ۱۲۹۱ - درگذشته ۱۳۷۵) هنرپیشه تئاتر، سینما، تلویزیون ایرانی ارمنی‌تبار بود.


زندگی

در سال ۱۲۸۷ خورشیدی (و یا به قولی ۱۲۸۹ یا ۱۲۹۱) در محله جلفای اصفهان به دنیا آمد.

در ابتدای دهه ۱۳۲۰ به گروه‌هایی تئاتری پیوست و نقش‌هایی فرعی را در نمایش‌هایی که در آبادان اجرا می‌شدند بازی کرد. پس از نقل مکان به تهران با ساموئل خاچیکیان و آرمان آشنا شد که حاصلش بازی در نمایش‌های گروهای تئاتری ارمنیان تهران بود. نخستین فیلمش را کمی دیر در ۱۳۴۳ با ایفای نقش در ضربت ساخته ساموئل خاچیکیان بازی کرد. سپس در ۱۳۴۷ در فیلم دیگر خاچیکیان به نام جهنم سفید نیز جلوی دوربین رفت. با کارگردانان معتبری همکاری کرده است.

آنیک پس از ورود به سینما، در فیلم‌های معدودی حاضر شد و به‌طور عمده در آثار سینمائی شماری از معتبرترین کارگردانان سینمای ایران بازی کرد که از آن میان، می‌توان به داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی، بهمن فرمان‌آرا و محمدرضا اصلانی اشاره کرد.

آنیک شفرازیان در بهمن ماه ۱۳۶۶ در ششمین دوره جشنواره فیلم فجر، به‌خاطر ایفای نقش در «سرزمین آرزوها» (مجید قاری‌زاده) موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. بازی آنیک در نقش «مادربزرگ حمید هامون»، یکی از ماندگارترین نقش‌آفرینی‌های او در سینماست.

بازی در فیلم سینمائی «پرواز بخاطر بسپار» در سال ۱۳۷۱ به کارگردانی حمید رخشانی، آخرین حضور آنیک بر پرده نقره‌ای سینمای ایران بود. آنیک شفرازیان، چهار سال بعد، در تاریخ هشتم دی‌ماه سال ۱۳۷۵ در حدود نود سالگی در خانه سالمندان کهریزک تهران درگذشت.


جوایز

در بهمن ۱۳۶۶ در ششمین دوره جشنواره فیلم فجر به خاطر ایفای نقش در سرزمین آرزوها (مجید قاری زاده) موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین نقش دوم زن شد


آثار هنری

مجموعه تلویزیونی

۱۳۵۴ - سمک عیار


سینمایی

فیلم‌هایی که در آن حضور یافته عبارتند از:

سالنام فیلمکارگردان
۱۳۷۱پرواز را به خاطر بسپارحمید رخشانی
۱۳۷۰شقایقمجید قاری‌زاده
۱۳۶۹شب بیست و نهمحمید رخشانی
۱۳۶۸هامونداریوش مهرجویی
۱۳۶۷سفر عشقابوالحسن داوودی
۱۳۶۶محمولهسیروس الوند
سرزمین آرزوهامجید قاری‌زاده
۱۳۶۲نقطه ضعفمحمدرضا اعلامی
۱۳۶۰آفتاب نشین‌هامهدی صباغ‌زاده
۱۳۵۹خشم الهیعزیزاله رفیعی
بندغلامحسین طاهری دوست
۱۳۵۸سایه‌های بلند بادبهمن فرمان آرا
۱۳۵۷کلاغبهرام بیضایی
۱۳۵۵شطرنج بادمحمدرضا اصلانی
۱۳۵۳شازده احتجاببهمن فرمان آرا
۱۳۵۰درشکه‌چینصرت کریمی
۱۳۴۷جهنم سفیدساموئل خاچیکیان
۱۳۴۴سرسامساموئل خاچیکیان
۱۳۴۳ضربتساموئل خاچیکیان
۱۳۴۱دلهرهساموئل خاچیکیان


برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان