دیوید ییتس

کارگردان | 57 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 218 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

دیوید ییتس (به انگلیسی: David Yates) (زاده ۳۰ نوامبر ۱۹۶۳) کارگردان سینما و تلویزیون و برنده جایزه امی است. بیشترین فعالیت کاری او در تلویزیون بریتانیا بوده و اکثر کارهای تلویزیونی را هم برای بی‌بی‌سی انجام داده‌است.


زندگی‌نامه

ییتس در مدرسه ملی سینما و تلویزیون در بکنزفیلد انگلستان تحصیل کرده‌است.

بزرگ‌ترین اتفاق زندگی هنری او وقتی بود که برای کارگردانی پنجمین فیلم هری پاتر، هری پاتر و محفل ققنوس انتخاب شد. ییتس کسی بود که نیکلاس هوپر را برای آهنگ‌سازی فیلم انتخاب کرد. ییتس علاوه بر این ششمین فیلم، هری پاتر و شاهزاده دورگه را هم کارگردانی کرده‌است که ضبط آن از سپتامبر ۲۰۰۷ آغاز شد. ضمناً آخرین قسمت، هری پاتر و یادگاران مرگ که انتظار می‌رود ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ اکران شود را کارگردانی می‌کند. تصمیم گرفته شده‌است که قسمت آخر هری پاتر به دو فیلم مجزا تبدیل شود که دیوید ییتس ظاهراً امیدوار است به این روش، فیلم کل کتاب را در بر بگیرد.

در سال ۲۰۰۶ به خاطر بهترین کارگردانی در تهیه فیلم تلویزیونی برای دختری در کافه، برندهٔ جایزهٔ Emmy شد.

ییتس اولین باری که احساس کرد می‌خواهد کارگردان شود، وقتی بود که فیلم آرواره‌ها اثر استیون اسپیلبرگ را دید و مادرش اولین دوربین فیلمبرداری را وقتی که ۱۴ ساله بود برایش خرید. بعد از آن با کمک برادرش اندرو، شروع به ساختن فیلم‌های کوتاه در پارک‌های محلی کرد. او علوم سیاسی، ادبیات انگلیسی و جامعه‌شناسی را در دانشگاه سنت هلنز در مرزیساید انگلستان خوانده‌است که مدرک خود را با درجه A و یک C کسب کرده‌است. ضمناً به خاطر مطالعه بعضی از دروسش حدود شش ماه را در بیمارستان گذراند. به دنبال این تحصیلات، بعد از مدرسه فیلم بکنزفیلد به دانشگاه معتبر دانشگاه اسکس بریتانیا رفت که به عنوان دانشجوی نمونه انتخاب شد.


جوایز

۲۰۰۱: جایزه بهترین سریال درام در جشنواره فیلم بفتا بریتانیا به خاطر سریال روشی که زندگی می‌کنیم

۲۰۰۴: جایزه بهترین سریال درام در جشنواره فیلم بفتا بریتانیا به خاطر سریال ترافیک سکس

۲۰۰۶: جایزه بهترین کارگردانی برای ساخت فیلم تلویزیونی به خاطر فیلم دختری در کافه

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان