اندرو لینکلن

بازیگر | 50 ساله
  • اشتراک
  • 1 دیدگاه
  • 474 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

اندرو لینکلن با نام کامل اندرو جیمز کلاترباک (به انگلیسی: Andrew James Clutterbuck)‏ (زادهٔ ۱۴ سپتامبر ۱۹۷۳) بازیگر انگلیسی است. عمدهٔ شهرتش به‌خاطر بازی در نقش ریک گریمز در سریال مردگان متحرک است.

زندگی شخصی

اندرو در لندن به دنیا آمد . مادرش یک پرستار اهل آفریقای جنوبی است و پدرش یک مهندس عمران انگلستانی می باشد.او در شهر کینگستون آپون هال بزرگ شد و در ده سالگی به شهر باث نقل مکان کردند. بعد از ترک کردن مدرسه ی بیکن کلیف اندرو به مدرسه ی هنر های نمایشی رویال پیوست و نام خانوادگی اش را از کلاترباک به لینکلن تغییر داد.او برادر کوچکتری به نام ریچارد دارد که معاون و معلم مدرسه است.لینکلن اولین باردر سال ۱۹۹۴ دریک قسمت از طنز تلویزیونی «Drop the Dead Donkey» از شبکه‌ی۴ بازی کرد. اولین نقش اصلی او آشپز ادگارد در سریال درام بسیار موفق «این زندگی» از شبکه‌ی بی‌بی‌سی بود. او در سال ۲۰۰۱ بازی در نقش سایمون کسی در سریال آموزگاران از شبکه‌ی۴ را شروع کرد.او برای درک بهتر نقشش در سریال چند هفته به همراه برادرش به مدرسه میرفت تا تدریس او را تماشا کند. و در سریال"پس از زندگی" در نقش استاد دانشگاه و روانپزشک به نام رابرات بریج بازی کرد.

لینکلن در فیلم های بسیاری از جمله «ترافیک انسانی» و «حقیقتاً عشق» نیز نقش داشته است. او همچنین دو قسمت از فصل سوم سریال آموزگاران را کارگردانی کرده است.

در سال ۲۰۰۴ لینکلن در مجله‌ی امپایر برای جایزه ی بهترین بازیگر تازه وارد برای نقش مارک در فیلم «حقیقتاً عشق» نامزد شد.او در سریال حمله متقابل از شبکه‌ی اسکای۱ همراه با ریچارد آرمیتاژ نقش داشته و همچنین به همراه ونسا پارادی در فیلم «Heartbreaker» (به کارگردانی پاسکال شومی) بازی کرده .

در آوریل سال ۲۰۱۰ لینکلن برای نقش ریک گریمز در سریال مردگان متحرک انتخاب شد.

در زوئن سال ۲۰۰۶ اندرو با گائل اندرسون(دختر ایان اندرسون) ازدواج کرد.در مراسم عروسی گوئین پالترو و کریس مارتین ساقدوش بود. آن‌دو صاحب یک پسر به نام آرتور و یک دختر به نام ماتیلدا هستند.

اندرو یکی از حامیان موسسه ی خیریه شلتر برای بی خانمان ها است.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان