فرانسیس مک دورمند

بازیگر | 65 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 298 بازدید

بیوگرافی

فرانسیس لوئیس مک‌دورمند انگلیسی: Frances Louise McDormand (زاده ۲۳ ژوئن ۱۹۵۷) هنرپیشه آمریکایی است.

یکی از نقش‌های شناخته شدهٔ مک‌دورمند، نقش مارج گاندرسون، پلیس زن باردار در فیلم فارگو به کارگردانی برادران کوئن است. او بخاطر بازی در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را در سال ۱۹۹۶ دریافت کرد.


ابتدای زندگی

فرانسیس در شیکاگو ایلینوی در ایالات متحده متولد شد و زوجی با نام مک‌دورمند سرپرستی او را به عهده گرفتند. مادرش پرستار و پدرش یک پیشوای روحانی بود. او درجایی گفته است احتمالاً مادر اصلی او یکی از اعضای کلیسای متعلق به ناپدری اش بوده. مک‌دورمندها فرانسیس را به همراه چند برادر و خواهر دیگر بزرگ کردند که هیچ‌کدام شان فرزندان حقیقی و بیولوژیکی آنان نبودند. در دوران کودکی به همراه خانواده‌اش به شهرهای کوچک مختلفی نقل مکان کرد و پس از استقرار در پیتسبورگ پنسیلوانیا، تحصیلات دبیرستانی خود را در آنجا تمام کرد. در ۱۹۷۹ از کالجی در ویرجینیای غربی در رشتهٔ تئاتر فارغ‌التحصیل شد. در ۱۶۸۲ از مدرسه نمایش در دانشگاه ییل مدرک استادی هنرهای زیبا دریافت کرد. در آن زمان با هالی هانتر هم اتاق بود.


زندگی هنری

آغاز کار مک‌دورمند در سینما با بازی در فیلم فضای خونبار ساختهٔ جوئل و ایتن کوئن ۱۹۸۴ همراه بود. در ۱۹۸۵ مک‌دورمند، برادران کوئن، هالی هانتر و سم ریمی (کارگردان) بطور مشترک در خانه‌ای در برانکس (محله‌ای در شمال منهتن) ساکن شدند. در ۱۹۸۷ او نقش کوتاهی را در فیلم بزرگ کردن آریزونا اثر برادران کوئن و با بازی هالی هانتر و نیکلاس کیج بازی کرد. او علاوه بر فیلم سینمایی، در چندین نمایش و فیلم تلویزیونی هم بازی کرده.

مک‌دورمند در ۱۹۸۸ بخاطر بازی در فیلم میسیسیپی می‌سوزد نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنوارهٔ آکادمی شد. در ۱۹۹۶ اسکار بهترین بازیگر زن را بخاطر بازی در نقش پلیس زنی به نام مارج گاندرسون در فیلم فارگو دریافت کرد. در سال ۲۰۰۰، بار دیگر بخاطر بازی در فیلم تقریباً مشهور نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنوارهٔ آکادمی شد. در همان سال، جوایز دیگری را بخاطر بازی در فیلم پسران شگفت‌انگیز کسب کرد. در ۲۰۰۶، برای سومین بار در جشنوارهٔ آکادمی نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل برای بازی در سرزمین شمالی شد. او در سال‌های اخیر در فیلم‌های خانم پتی گریو یک روز زندگی می‌کند به کارگردانی بهارات نالوری، و بخوان و بسوزان به کارگردانی جوئل و ایتن کوئن بازی کرده.

مک‌دورمند که همسر جوئل کوئن کارگردان می‌باشد در شش فیلم از آثار برادران کوئن بازی کرده. این بازی‌ها شامل نقش‌های کوچکی در بزرگ کردن آریزونا و گذرگاه میلر، یا نقش‌های بزرگ‌تری در فضای خونبار، فارگو، مردی که آنجا نبود' و بخوان و بسوزان است.


زندگی شخصی

مک‌دورمند همسر جوئل کوئن کارگردان سرشناس سینما است و آن دو فرزند پسری اهل اروگوئه را به فرزندی گرفته‌اند. آن‌ها در نیویورک سیتی زندگی می‌کنند.


بخشی از جوایز و افتخارات

نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۵) برای فیلم سرزمین شمالی

جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن (۱۹۹۶) برای فیلم فارگو

کاندیدای بفتای بازیگر نقش اول زن (۱۹۹۶) برای فیلم فارگو

جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر نقش زن برای سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی (۲۰۱۴)

نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۵) برای فیلم سرزمین شمالی

نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۰)

نامزد هفتمین مراسم جایزه انجمن بازیگران فیلم (۲۰۰۰)

نامزد دوازدهمین مراسم جایزه انجمن بازیگران فیلم (۲۰۰۵) برای فیلم سرزمین شمالی

(۱۹۹۶)

نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی (۲۰۰۸)

جایزه انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن (۲۰۰۰)

۱۰۰ سال... ۱۰۰ قهرمان و شرور به انتخاب بفا

شصت و هفتمین جوایز امی ساعات پربیننده

جایزه امپایر بهترین بازیگر زن (۱۹۹۷)

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن هیئت ملی بازبینی فیلم (۱۹۸۸)

جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر نقش اول زن (۱۹۹۶)

جایزه انجمن منتقدان فیلم لندن برای بازیگر زن سال (۱۹۹۶)

کاندیدای بفتای بهترین بازیگر مکمل زن برای فیلم تقریباً مشهور در سال ۲۰۰۰

کاندیدای بفتای بهترین بازیگر مکمل زن برای فیلم سرزمین شمالی در سال ۲۰۰۵

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان