امام علی(ع)

تاریخی
  • 0 دیدگاه
  • 490 بازدید
10
امام علی(ع)

امام علی(ع)

داستان فیلم

امام علی با عنوان دیگر شهید کوفه نام سریالی تاریخی است که به کارگردانی داوود میرباقری در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تهیه و ساخته شده است. این سریال محصول سال ۱۳۷۵-۱۳۷۰ است. از این مجموعه تلویزیونی نسخه سینمایی نیز تهیه شده است.

آغاز و روند کار

سال ۱۳۷۰، در زمان ریاست علی لاریجانی بر صدا و سیما، داود میرباقری فیلمنامه سریالی با عنوان "خاری در گلو" را براساس زندگی علی به صدا و سیما ارائه داد. از میرباقری خواسته شد فیلمنامه‌اش را بازنویسی کند و این روند و اعمال اصلاحیه‌ها تا چند بار تکرار می‌شود. سرانجام با تأیید مسؤولان وقت تلویزیون، نخستین سریال مهم تاریخی مذهبی صدا و سیما در چنین ابعادی کلید خورد. "خاری در گلو" که اشاره به خطبه «شقشقیه» علی بن ابی‌طالب در نهج البلاغه دارد، در سال ۱۳۷۳ با حضور ۱۵۰ بازیگر اصلی و بیش از ۵ هزار هنرور از نیروهای ارتش مقابل دوربین رفت.

ساخت سریال چهار سال به طول انجامید و به دلیل پیشگام بودن مجموعه در قیاس با دیگر تولیدات تلویزیون تا آن زمان، سازندگان با مسائل و دغدغه‌های زیادی مواجه شدند، اما سرانجام پخش مجموعه از سال ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ در شبکه یک سیما آغاز شد.

داستان

داستان این سریال از اواخر دوره ی خلافت عثمان بن عفان شروع و تا پنج سال انتهایی و دوران خلافت زندگی علی بن ابی‌طالب می‌پردازد.

پخش سریال

تلویزیون تا پیش از سریال امام علی، مجموعه‌ای با این گستردگی و وسعت تولید نکرده بود. به ویژه که حساسیت‌های جامعه و تلویزیون همیشه در قبال سوژه‌های مذهبی به شدت بالا بوده و این مسئله در دهه ۷۰ نیز بیشتر از همیشه حس می‌شد. گرچه ساخت و پخش این سریال، مسیر را برای تولید آثاری عظیم با مایه‌های مذهبی هموار کرد. ساخت سریال حدود چهار سال به طول انجامید و به دلیل پیشگام بودن مجموعه در قیاس با دیگر تولیدات تلویزیون تا آن زمان، سازندگان با مسائل و دغدغه‌های زیادی مواجه شدند، اما سرانجام پخش مجموعه از سال ۱۳۷۵ در شبکه یک سیما آغاز شد.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان
  • محمد صادق شاکری
    محمد صادق شاکری 6 سال پیش

    سریال خیلی زیبایی بود که باعث شد خیلی از افرادی که با تاریخ اسلام و امیرالمؤمنین آشناییتی ندارند، حداقل با مقداری از تاریخ دینشون آشنا بشن در کل کار رسانه ای مثل فیلم و تصویر چندبرابر کتاب و جزوه میتونه تاثیر گذار باشه بر افکار و دانش مردم متاسفانه مقدار مطالعه مردم ایران هم بسیار پایین هستش و ما باید توسط رسانه دین رو نشون بدیم و کار فرهنگی بکنیم سریال امام علی هم، یکی از بزرگترین کار های فرهنگی رسانه ای بود که باعث شد حداقل مردم با شخصیت امام علی علیه السلام آشناییت بیشتری پیدا کنند.. و این خیلی عالی بود یکی از نکات مثبت دیگر این سریال هم این است که هربار قسمت های این سریال رو نگاه کنید برایتان جذابیت خاصی دارد... و به قول معروف ادم از دیدنش خسته نمیشود.. اجر سازنده ها و نشر دهنده های فیلم با خداوند متعال