شجاعت در زیر آتش (شهامت زیر آتش)

اکشن , درام , رازآلود
  • 0 دیدگاه
  • 167 بازدید
8
شجاعت در زیر آتش (شهامت زیر آتش)

شجاعت در زیر آتش (شهامت زیر آتش)

داستان فیلم

شجاعت در زیر آتش (به انگلیسی: Courage Under Fire) فیلمی ۱۱۷ دقیقه‌ای به کارگردانی ادوارد زوئیک با بازی دنزل واشینگتن محصول کشور ایالات متحده آمریکا است.


خلاصه داستان:

جنگ خیلج فارس. طی عملیات "توفان صحرا"، "ستوان ناتانیل سرلینگ" (واشینگتن)، فرمانده یک واحد ارتش آمریکا به خطا، دستور نابودی تانکی را می‌دهد که در واقع تانکی "خودی" است و عده‌ای از سربازان هم‌وطنش، از جمله یکی از دوستان صمیمی‌اش کشته می‌شوند. فشار روحی این ماجرا، او را به نوش‌خواری و فروپاشی زندگی زناشوئی‌اش می‌کشاند. برای آن‌که "سرلینگ" گذشته خود را جبران کرده باشد، "ژنرال هرشبرگ" (موریارتی) مأموریت جدیدی به او محول می‌کند. "سروان کارن والدن" (رایان)، خلبان هلی‌کوپتی بوده که هنگام جنگ در عراق کشته شده و کاخ سفید پیشنها کرده که به‌عنوان تجلیل پس از مرگ، مدال افتخار کنگره به "والدن" اهدا شود. از "سرلینگ" خواسته می‌شود که در مورد عملیات "والدن" در میدان نبرد تحقیقاتی انجام دهد؛ ولی دیری نمی‌گذرد که "سرلینگ" متوجه حرفه‌های ضد و نقیض درباره "والدن" می‌شود. "ایلاریو" (دیمن) می‌گوید که "والدن" قهرمانانه جان خود را فدای دیگران کرده و هنگام نجات اعضای گروهش کشته شده است. اما "مونفریز" (فیلیپس) معتقد است که "والدن"، زن بی‌دل و جرأتی بوده که می‌خواسته تسلیم دشمن شود. در همین حال "تونی گارتنر" خبرنگار (گلن)، که "سرلینگ" را به ستوه آورده، سعی دارد از ماجرای واقعی کشته شدن "والدن" و مشکلات خود "سرلینگ" سر درآورد

٭ ظاهراً فیلم به نیت "اصطلاح" پاره‌ای از سوء تفاهم‌های تاریخی ساخته شده است. اما نتیجه نه اصلاح که تحریف به شمار می‌آید. اگرچه این تنها دلیل دیدنی نبودن فیلم نیست، بلکه کلیشه‌ای بودن نگاه زوئیک به موضوع جنگ است که باعث می‌شود شهامت زیر آتش مثل فیلم دیگر او، شکوه (۱۹۸۹) کش‌دار به‌نظر برسد. خارج شدن رایان از قالب "دختر کوچولوی شیرین" نیز چندان تماشائی نیست.


فیلم های مشابه

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان