تلما و لوییز

درام
  • 0 دیدگاه
  • 228 بازدید
8
تلما و لوییز

تلما و لوییز

داستان فیلم

تلما و لوییز (به انگلیسی: Thelma & Louise) فیلمی است محصول سال ۱۹۹۱ به کارگردانی ریدلی اسکات. نقش اصلی را در این فیلم دو زن (جینا دیویس در نقش تلما و سوزان ساراندون در نقش لوییز) ایفا می‌کنند.

تلما و لوییز در شصت و چهارمین دوره جوایز اسکار، نامزد دریافت ۶ اسکار شد و اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی به نویسنده داستان این فیلم تعلق گرفت.


ساخت

با اینکه داستان فیلم در مسیری بین آرکانزاس و گرند کانیون می‌گذرد اما فیلمبرداری در ایالات کالیفرنیا و یوتا انجام شد. فیلمبرداری قسمت‌های اولیه مناطق روستایی حوالی بکرسفیلد در کالیفرنیا و مواب در یوتا بوده. صحنه گرند کانیون در جنوب پارک اسب مرده در یوتا انجام شده است.


بازخورد

فیلم با بازخورد بسیار مثبت منتقدان مواجه شد. در سایت متاکریتیک امتیاز فیلم ۸۸ از ۱۰۰ گزارش شده است[۲]. راتن تامتو به فیلم امتیاز ۸۳٪ داده است. جانت مسلین، منتقد نیویورک تایمز، در نقد خود صرفاً از فیلم ستایش کرد:" تلما و لوییس اثر آقای اسکات، با فیلمنامه درخشانی که کالی خوری نوشت، فیلم شگفت‌انگیزی است که از استعداد پنهان اسکات (که سابقاً با فیلم‌های اکشن مانند بیگانه، بلید رانرو باران سیاه شناخته می‌شد.) در کمدی خوش‌ساخت و ارائه تصویری زنده از آمریکا علی‌رغم انگلیسی بودن، پرده بر می‌دارد. فیلم بازساختی آنچنان پرهیجان و تازه از ژانر فیلم‌های رفاقتی[پانویس ۱] است که به نظر می‌آید این ژانر به تعبیری مثبت، جدید است. استفاده از ظرفیت‌های نامنتظره سوزان ساراندون و جینا دیویس که کاملاً در نقش‌های خود جا افتاده‌اند به فیلم کیفیتی پرشور داده است.


تلما و لویس همچنین مورد نقد خشن تعدادی از افراد که اعتقاد داشتند تصویر مردان در فیلم بیش از اندازه منفی و ناعادلانه بوده، قرار گرفت.


فمینیسم

منتقدان و نویسندگان زیادی بر روی لحن فمینیستی فیلم تاکید کرده‌اند. روبی ریج اعتباری که فیلم به تجربه زنانه می‌دهد را ستود و کنت توران فیلم را نئوفمینیستی خواند. در مقاله خود جسیکا انولد نتیجه می‌گیرد که فیلم به الگوهای معمول مرد غیرتی حمله می‌کند و کلیشه‌های روابط مرد و زن را بر ملا می‌سازد.

در نقد لس آنجلس تایمز، شیلا بنسون به فمینیستی خوانده شدن فیلم اعتراض می‌کند و معتقد است که ایده اساسی فیلم بیش از اندازه درگیر انتقام و خشونت است که از ارزش‌های فمینیستی به دور است.


جستارهای وابسته:

نقد و بررسی تلما و لوییز (Thelma & Louise)


برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان