پری

درام
  • 0 دیدگاه
  • 395 بازدید
10
پری

پری

داستان فیلم

پری نام فیلمی‌ست به‌کارگردانی و نویسندگیِ داریوش مهرجویی، ساخته‌شده در سال ۱۳۷۳. این فیلم اقتباسی از رمان «فرانی و زویی» و داستان‌کوتاهِ «یک روزِ خوب برای موزماهی»، نوشتهٔ «جروم دیوید سالینجر» است. این اقتباس بدون اجازهٔ مؤلف بوده‌است که این امر باعث شکایتِ نویسنده شد.


خلاصه داستان

پری، دختری جوان و دانشجوی رشتهٔ ادبیات است که با خواندن کتاب سبز کوچکی دربارهٔ سلوک عارفِ گم‌نامی در قرن پنجم، دچار تحولات فکری می‌شود. کتاب به برادر بزرگ‌ترِ پری ــ اسد ــ تعلّق دارد که در حادثهٔ آتش‌سوزیِ کلبه‌اش درگذشته است. پری برادرِ دیگری نیز دارد که می‌کوشد او را از پریشانی برهاند.

داریوش مهرجویی طیّ مصاحبه‌ای در مجلهٔ «دنیای تصویر» نقدِ ساده‌ای بر این فیلم داشت: او گفت پری می‌خواهد بگوید از ظاهریات دین باید فرار کرد و به عمقِ دین اسلام باید علاقه داشت. داریوش مهرجویی در این فیلم شخصیت پری را فردی آشفته و تا حدی مضطرب که در مذهب‌ش دچارِ افراط شده و روزه‌های چند روزه می‌گیرد و پشت سر هم ذکر می‌گوید و تحملِ نامزدش را، که با شخصیت معنوی او کاملاً متفاوت است، ندارد نشان می‌دهد؛ ولی با آمدنِ شخصیت داداشی در طیّ داستان تا حدی به پری کمک می‌شود تا از سردرگمی رهایی یافته و می‌فهمد که خیلی هم بودن در این دنیا سخت نیست و ما همه بازیگرانی هستیم که داریم برای خداوند در این دنیا نقش بازی می‌کنیم.

دانلود فیلم:
برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان