آپاچالیای آشغالی

  • 0 دیدگاه
  • 116 بازدید
آپاچالیای آشغالی

آپاچالیای آشغالی

توضیحات

معرفی کتاب آپالاچیای آشغالی
نویسنده: اسکات مک‌کلاناهان

اسکات مک‌کلاناهان، نویسندهٔ جوان آمریکایی در آپالاچیا زاده شده‌است. آپالاچیا ۱۳ ایالت از جمله بخش بزرگی از ویرجینیای غربی را دربرمی‌گیرد. این نام از قبیلهٔ سرخپوست آپالاچن که ساکن این منطقه بوده‌اند گرفته شده‌است.
مک‌کلاناهان چهار مجموعه داستان کوتاه و چهار رمان نوشته‌است و «آپلاچیای آشغالی» که زندگی‌نامه داستانی او است نخستین کتابش است که به فارسی ترجمه می‌شود. این کتاب که سبک زندگی‌نامه‌های معمول را ندارد مورد توجه نیویورک تایمز، پاریس ریویوز و واشنگتن‌پست و هافینگتون‌پست و نشریات دیگر قرار گرفته و ستایش شده‌است.
آپالاچیا یک منطقهٔ کوهستانی است که با وجود منابع طبیعی سرشارش همیشه دچار فقر بوده‌است اقدامات دولت ایالات متحده نیز برای کاهش نرخ بیکاری بالا و رشد اقتصادی آپالاچیا برای مدت زیادی ناکام بوده و این سیاست‌های شکست‌خورده و فقرزدایی و اشتغال‌زایی منجر به مهاجرت بزرگی به شهرهای صنعتی شده‌است.
رسانه‌های زرد، به‌طور سطحی به ویژگی‌های جغرافیایی - فرهنگی آپالاچیا پرداخته‌اند. آنها درگیری‌های دارودسته‌ای و خانوادگی و نیز ساخت و فروش نوشیدنی‌های الکلیِ غیرمجاز را برجسته کرده‌اند و تصویری دور از تمدن، دهاتی، عقب‌افتاده، دانش‌نیاموخته و خشن از ساکنان این منطقه نمایش دادند. لهجهٔ این مردمان مسخره شده و ناسزاهایی همچون خنگ دهاتی و سفیدهای جاهل به آنها برچسب شده‌است.
نویسنده، خود دربارهٔ ویژگی مردمان آپالاچیا در ایالت ویرجینیای غربی که موضوع این کتاب است می‌گوید: «... مردم اینجا - مردم ویرجینیای غربی - از مردم جاهای دیگر پاک‌تر نیستند، ولی در این مردم چیزی می‌درخشد که آنها را برایم دوست‌داشتنی می‌کند. وقتی مادربزرگم رو به مرگ بود بستگانم که از او مراقبت می‌کردند سه تا ماشین گشت پلیس را آتش زدند و منفجر کردند. تو هم مجبوری تا با این کارها همدلی کنی و از این کارها خوشت بیاید. باید این را بدانیم که هنوز هم در این دنیا آدم‌هایی پیدا می‌شوند که ماشین پلیس را منفجر می‌کنند...».
این سبک بیان طنزآلود، تلخ و گروتسک، سبک کتاب «آپالاچیای اشغالی» است.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان