ریس ویترسپون

بازیگر تهیه کننده | 42 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 51 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

لارا جین ریس ویترسپون (به انگلیسی: Laura Jeanne Reese Witherspoon) (زادهٔ ۲۲ مارس ۱۹۷۶) که بیشتر با نام ریس ویترسپون شناخته می‌شود، بازیگر و تهیه کننده آمریکاییست. او کار خود را در کودکی و با نقش آفرینی در فیلم مردی در ماه (به انگلیسی: The Man in the Moon) در سال ۱۹۹۱ آغاز کرد، در سال ۲۰۰۰ وی برای بازی در فیلم انتخابات نامزدی جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی را بدست آورد. موفقیت ویترسپون با بازی در فیلم لگالی بلاند (به انگلیسی: Legally Blonde) بدست آمد و همچنین بزرگترین موفقیت تجاری وی نیز در سال ۲۰۰۲ و برای ایفای نقش در کمدی رمانتیک خانه شیرینم آلاباما رقم خورد. در سال ۲۰۰۵ ویترسپون با بازی در نقش جون کارتر در فیلم سر به راه باش توجهات را به خود جلب کرد تا در نهایت موفق به کسب جوایز معتبری چون جایزه اسکار ، گلدن گلوب و بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن شد. وی به عنوان تهیه کننده،تهیه کنندگی فیلم دختر گمشده را عهده دار بوده است.

زندگی هنری

او با نقش‌آفرینی در فیلم سر به راه باش برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در سال ۲۰۰۵ شد. همچنین جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن[۲] و یک جایزه گلدن گلوب از این فیلم را در کارنامه خود دارد.

زندگی شخصی

ویترسپون در سال ۱۹۹۹ با رایان فیلیپ ازدواج کرد اما سرانجام در سال ۲۰۰۶ از وی جدا شده و سال بعد از وی طلاق گرفت.ویترسپون در سال ۲۰۱۱ با استعدادیابی به نام جیم تاث ازدواج کرد. ویترسپون از حامیان فعال حقوق زنان و کودکان می باشد.او در ۱ دسامبر سال ۲۰۱۰ ستاره خود را در پیاده رو شهرت هالیوود دریافت کرد.


اوایل زندگی[ویرایش]

ویترسپون در بیمارستان ساوثرن بپتیسیت واقع در نیواورلئان متولد شد. جان درایر ویترسپون پدر وی در آن زمان یک دانشجوی پزشکی بود و به عنوان پزشک در ارتش خدمت میکرد. مادر او ماری الیزابت نام داشت و دارای دکترای پرستاری بود و به عنوان استاد پرستاری در دانشگاه واندربیت تدریس میکرد.

از آنجایی که پدر او در اوایل تولد وی در واحد نظامی ارتش آمریکا در آلمان خدمت میکرد. ویترسپون تا سن چهارسالگی در آلمان بزرگ شده است. و پس از بازگشت به آمریکا او دوران کودکی اش را در ایالت تنسی گذراند. ویترسپون یکی از دوستداران مطالعه است و برای همین نمرات او در زمان تحصیل خوب بوده اند. وی در رابطه با خودش چنین می گوید "وقتی که به کتابفروشی میروم تپش قلب میگیرم و در واقع دیوانه میشوم تا آنجا که دلم میخواهد همه کتاب ها را بخرم." به همین سبب وی برای تحصیل در رشته تدریس زبان انگلیسی در دانشگاه استنفورد پذیرفته شد اما بعد از یکسال تحصیل در استنفورد را رها کرد تا به ادامه بازیگری بپردازد. وی در مصاحبه ای عنوان کرده است که از این کار خودش بسیار خوشحال و راضی است.

فهرست جوایز

سال                    عنوان               فیلم            نتیجه

۲۰۰۰ جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی انتخابات نامزدشده

۲۰۰۲ جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی لگالی بلاند نامزدشده

۲۰۰۶ جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی سر به راه باش برنده

۲۰۰۶ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن سر به راه باش برنده

۲۰۰۶ جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن سر به راه باش برنده

۲۰۱۵ جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم درام وحشی نامزدشده

۲۰۱۵ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن وحشی نامزدشده

۲۰۱۵ جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن وحشی نامزدشده

۲۰۱۵ جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم درام وحشی نامزدشدهبرای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان